Ono je to hlavně tím že důležitosti se dává hlavně těm co žili ve Středozemi a těm co vládli Amanu a řešili neustále otázky ohledně Středozemě. V dřívejších esejí se Eönwë (Fionwë) zmiňuje víc a ba dokonce tam je to on kdo zabije !!a pozor!! Morgotha a zcela zničí celý svět se vším co an něm je aby zcela zničil zlo. Pak bylo odpuštěno od dětí Valar a Poslední bitva se stala akorát otevřenou otázkou... Eönwë byl dosti důležitý a o tom, že b síle zbraní překonal kohokoliv nebo cokoliv, je snad nesporé.
Také jsem teď četl vymyšlenou esej o tom, jak Gandalf padl při souboji s balrogem a mluví tam s Vardou, Eönwëm, manwëm a Mandosem a dalších plánech, je to dobré
Bexi: Jo, něco takového tam je, ale je to myslím jenom v nějakém vyprávění mezi hobity v hospodě, takže se z toho asi nedá přesně říct, jak moc se tomu dá věřit. I když mně se samozřejmě líbí ta představa, že se na ně dalo i v Kraji narazit, pokud to dokonce nebyla entka. To je vůbec taky zajímavá otázka, co se stalo s entkami.
Divine Justice: No jo, Eönwë musel být impozantní, když vedl valinorské vojsko do války hněvu. I když mám pocit, že v Silmarillionu se jeho význam zase tolik nezdůrazňuje, jako že by byl nejsilnější válečník.
A co vy, jak si představujete Eönwëho, když pochodoval na Morgotha, jaké měl zbraně nebo štít, když v síle překonával i Orömeho a Tulkase ? A co celou armádu Valinoru pod bílími praporcemi ?
Co se týká vzhledu, pravdou je že asi zcela stálý vzhled neměli a mohli kdykoliv se odít podobou klidně strašnou... nejvíce bych si přál ale vidět Eönwëho, nejsilnějšího válečníka Ainur, představa velikého zlatého nebo bílého brnění s velikým mečem, sekyrou nebo kopím v paži jedné a veliký štít netradičních tvarů v paži druhé, veliká přilbice s dvoumi andělskými křídly nebo korunou a trubkou okolo krku při Válce hněvu se mi velice líbí...kéž by byl film z dob Prvního věku ( Příběh Lúthien a Beren by zřejmě nebyl o nic těžší než Pán prstenů)
Myslím, že to tak není.
Každý Ainur ( Valar nebo Maiar což jsou také Valar, ale menšího řádu a hlavně z dřívějších konceptů děti Valar nebo sami Valar ale Tolkien se rozhodl, že tolik "bohů" asi není tak uvěřitelných či reálných ) má jiné schopnosti a jiné sklony a nedá se rozhodnout kdo je vítěz...
Co jseš, Cartmen že okamžitě překvapuju tvou představivost ?
Jen jsem řekl že je to lepší podklad než představivost našich myšlenek tak neházej piate cez deviate.
Jinak jsem nedávno četl velký rozbor sil jednotlivých Ainur.
S čím jsem souhlasil je, že Manwë by byl nakonec vítězem.
Manwë byl nejušlechtilejší a nejvyšší Ainur, po něm mocí hned druhý nejsilnější a to Varda, ti měli pod sebou největšího válečníka Eönwëho a nejmoudřejšího Gandalfa/Olórina, Vaynar byli nejpřímočařejší ze všech Eldar, měl nejsilnější ptáky a sídlil na nejvyšší hoře.
Já si taky myslím, že adaptací ještě bude... Rozhodně je ale nesmíme brát za bernou minci a kdo vzpomene na zpracování od Ralpha Baskhiho, ten mi dá za pravdu
Defacto: Zdravím Tě tu a doufám budeš i nadále do diskuse přispívat!
K tomu co píšeš: S tou podobou Valar jsi to vyjádřil celkem pěkně. Je to samozřejmě potřeba si uvědomit to, co sám Tolkien píše: že jejich těla byla jenom jakýmsi oděvem, který na sebe brali, i když samozřejmě jejich podoba se nějakým způsobem odvíjela od jejich vnitřní povahy. Ale to není podle mě důvod, proč by se nedalo o jejich podobě diskutovat v rovině toho, jak by si je asi kdo nejspíš představoval...
Souhlasím s tím, že ztvárnění ve filmu je pouze určitou adaptací. Jsem tady nový, ale diskuzi sleduji už dlouho a docela mě překvapuje jak někteří uživatelé viz "OakThe" berou film jako bernou minci (i když uznávám, že se Jacksonovo provedení v mnohém podobá mé představě). Podle mě je fantasy a vůbec knihy o tom, že si člověk spoustu věcí domyslí a používá svou fantazii. Ale k tématu. Možná to bude znít divně, ale já jsem si třeba Valar nepředstavoval něják konkrétně( jestli mají vousy nebo ne :-) ), ale spíš jako nějáké vzory,hodnoty, které převyšují všechno co si člověk může představit a to co lidé vnímají jako jejich podobu je jenom prostředek "komunikace" s obyvateli středozemě (hmm, trochu krkolomné :-) ) Ještě jsem se chtěl vyjádřit k předchozí diskuzi o tom jestli by byl Sauron nebo Morgoth schopen porazit Valar. Jistě že ne! Stejně jako Valar nebyli schopni nadobro porazit zlo, jelikož se oba elementy doplňují a ani jeden bez druhého by nemohl existovat. Tak jsem to pochopil s prvních stránek Silmarilionu o hudbě Ainur. Tak to je zatím vše a doufám, že se diskuze bude dále rozvíjet
a když pak budeme brát v úvahu, že o podobě Balrogů se dodnes vedou spory a jisté pochybnosti kolují i ohledně filmového ztvárnění Sauronova Oka, potom můžeme jako věrohodné ztvárnění Maiar považovat pouze Gandalfa a Sarumana, přičemž tito dva na sebe vzali podobu starců s příchodem do Středozemě, jaká byla jejich podoba v Amanu, těžko odhadnout. Proto si myslím, že ve filmu v podstatě není kde čerpat.
Ano, film může sloužit opravdu jako dobrá inspirace, ale není to žádné dogma, jak to musí vypadat. To je rozdíl mezi Pánem prstenů a třeba Star Wars: Hvězdné války jsou primárně film, takže prostě platí všechno, co je ve filmu (nechme stranou různé verze a digitální úpravy). Zato Pán prstenů je kniha a platí to, co je v knize. Kdyby na přípravě filmu spolupracoval sám Tolkien a řekl by "Tohle je přesně ono, jak by to mělo vypadat," tak by to bylo něco jiného, ale pochybuju, že by to vůbec udělal.
Tím nechci nějak snižovat kvality filmu; myslím, že zrovna po výtvarné stránce se mu toho nedá moc vytknout a byl udělaný opravdu nečekaně kvalitně. Ale je to pořád jenom jedna kvalitní ilustrace knihy.
Keď sa ti páči držať fantázie "celého režisérského, uměleckého atp... týmu", je to skorej tvoja vec, ale nenúť tento názor aj iným. Opis v knihe samozrejme beriem, ale film je tiež len fantázia určitých osôb a nemusí sa brať záväzne. Sú to takisto iba ľudia a to, že vo filme vyjadrili svoje predstavy, nerobí z tých predstáv "dogmu". Podobne ani obrazy maliarov nie sú pre nikoho záväzné šablónky.