Úvodník

30. září 2016 - Na české tolkienovské scéně se objevil nový zajímavý projekt Minas Maenas - umění ve světě J. R. R. Tolkiena, který si klade za cíl sdružovat české výtvarníky a umělce, kteří našli zalíbení a inspiraci v Tolkienových knihách. Těším se, že se také zapojím, a s radostí mu dělám reklamu.

více...

Novinky

 
9. listopad 2016: Skončila anketa 'Máte nějaké knihy z The History of Middle-earth?'
Výsledky vypadají takto: 'Nemám, ale rád bych si je doplnil' - 60%; 'Nemám a ani nevím, co to je!' - 21%; 'Mám kompletní sadu všech dvanácti dílů' - 6%; 'Mám jenom Knihu ztracených pověstí, co vyšla v češtině' - 4%; 'Mám jeden nebo dva díly v angličtině' - 4%; 'Mám jich víc, ale ne všechny' - 4%; 'Mám tři nebo čtyři díly' - 2%;
 
1. listopad 2016: Hory Morie
Hory morie byla trojice hor ve střední části pásma Mlžných hor, pod kterými bylo vyhloubeno trpasličí město Khazad-dûm, později známé jako Moria. Tyto hory se nazývaly Celebdil, ... více»
 
20. říjen 2016: Hador (správce Gondoru)
Hador byl sedmý vládnoucí správce Gondoru. Narodil se roku 2245 a dostal jméno podle Hadora, slavného hrdiny z Prvního věku (jména po slavných postavách z historie Edain byla v Húrinově ... více»
 
17. říjen 2016: Temný pán
Temný pán byl titul, kterým byli označováni dva Ainur, kteří byli hlavními nepřáteli Svobodných národů. ... Nejprve tak byl pojmenován Melkor, který od počátku Ardy bojoval proti ... více»
 
15. říjen 2016: Skončila anketa 'Která z postav z Hobita byla podle vás nejlépe herecky ztvárněna ve filmu?'
Výsledky vypadají takto: 'Gandalf' - 25%; 'Balin' - 23%; 'Bilbo' - 21%; 'Thranduil' - 9%; 'Thorin' - 8%; 'Medděd' - 6%; 'některý jiný trpaslík' - 4%; 'Bard' - 4%; 'někdo jiný' - 2%;
 
13. říjen 2016: Durin u Zrcadlového jezera
Durin u Zrcadlového jezera
Svět mladý byl, hory zelené, ... potok i kámen bez jmen byl, ... Horám a dolům jména dal, ... a v Zrcadlové více»
kanál Atom Atom
Královská svatba na NúmenoruDurinův kámenSeverní vrchyBarad EithelAmon Dîn

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.