Úvodníky

Nominace Tolkien Society Awards 2024
16. duben 2024

Můj obrázek "Cesta jde pořád dál" byl zařazen do užšího výběru na cenu Tolkien Society Awards 2024 za nejlepší výtvarné dílo! Mám z toho velkou radost, i když můj obrázek nakonec nezvítězil.

Obrázek je inspirovaný Bilbovou písní z Pána prstenů a představuje něco mezi krajinou a mapou, se zahrnutím velkého množství míst Středozemě, především z Hobita, ale také z Pána prstenů a různých dalších zdrojů. Využil jsem také Tolkienovy vlastní ilustrace některých míst.

Podpořte vydání hudebního alba Húrinovy děti
14. listopad 2023
Mnoho z vás jistě zná hudební skupinu Falešné společenstvo, skupinu nadšených amatérských umělců, kteří se již dvacet let věnují tvorbě písní a muzikálových představení inspirovaných dílem J. R. R. Tolkiena. Pravidelně hrají své muzikály na Tolkienconu v lednu v Praze. Vydali také už tři studiová alba svých písní (Beren a Lúthien, Hobit, Fëanor a jeho synové) a nyní plánují vydat další, inspirované jedním z nejsilnějších příběhů Tolkienova světa, Húrinovy děti. A s jeho vydáním můžete pomoci i vy.
The Rings of Power
1. září 2022
Prý je nějaký nový seriál ze Středozemě, slyšeli jste o tom? No, předpokládám, že nikdo, kdo se aspoň okrajově věnuje světu profesora Tolkiena, to nemohl neslyšet. The Rings of Power, Prsteny moci, návrat do Středozemě a velká seriálová událost letošního roku. Uvidíme. Každopádně web Angrenost se nadále věnuje Tolkienovu legendáriu, světu Středozemě tak, jak o něm Tolkien psal, a na tom žádná adaptace nic nemění. Nicméně přece jen jsem nechtěl tuto událost, kterou dnes tolkienovský svět žije, úplně pominout.
20 let Angrenostu
1. prosinec 2021

Dnes si připomínáme jedno skvělé výročí: Angrenost slaví narozeniny, je tomu právě dvacet let, co jsem tento web 1. prosince 2001 spustil.

Je to skoro neuvěřitelné, že je tu Angrenost už dvacet let. Je to větší část mého života: když jsem Angrenost spustil, bylo mi šestnáct let a od té doby se toho v mém životě hodně změnilo, leccos jsem zažil a především jsem se oženil a narodily se mi tři děti. To je také snad pochopitelný důvod pro to, že se už Angrenostu nevěnuju tak jako za starých časů.

Přesto mám tenhle web rád a dnešní výročí je dobrou příležitostí si to připomenout.

Obrázky z inktoberu
27. červenec 2020
Nějaký čas jsem tu zanedbal doplňování obrázků do galerie. i když jsem během posledních pár let až tak moc nových ilustrací nevytvořil, ta přece jenom nějaké ano, a to především díky výzvě Inktober, které jsem se zúčastnil už dvakrát, v roce 2018 a 2019.
Nový seriál?
16. listopad 2017
Tak prý se chystá nový seriál podle Pána prstenů, jak asi všichni, kdo se o svět J. R. R. Tolkiena aspoň trochu zajímají, zaznamenali. Tedy až na to, že když si člověk nepřečte pouze titulky, tak zjistí, že vlastně nemá jít o Pána prstenů, ale o nějaké blíže neurčené příběhy odehrávající se před dějem Společenstva prstenu.
O Gondorský semenáček 2017
18. duben 2017
S radostí sdílím informaci o vyhlášení už druhého ročníku tolkienovské literárně-výtvarné soutěže O gondorský semenáček. Uzávěrka soutěže je v září, takže má každý krásných pět měsíců, aby něco zajímavého vytvořil, ať už ho baví psát, kreslit či něco vyrábět. Slavnostní vyhlášení pak proběhne na příštím Tolkienconu v lednu 2018. Níže informace od samotných pořadatelů:
Různé aktuality
7. březen 2017
Zima pomalu končí, jaro je na obzoru a co nevidět tu bude elfský nový rok. Zatím mám pro vás pár drobných novinek. Tak především výstava na Tolkienconu, o které jsem se zmiňoval v minulém úvodníku, úspěšně proběhla, nakonec za účasti čtyř tolkienovských ilustrátorů. Chcete-li vidět pár fotek, můžete si je prohlédnout tady.
Výstava na Tolkienconu 2017
19. prosinec 2016
Chtěli byste vidět několik mých tolkienovských obrázků naživo? Příležitost budete mít ve dnech 20.-22. ledna 2017 v rámci nadcházejícího víkendového Tolkienconu, který se koná v prostorách ZŠ Grafická v Praze na Smíchově.

Uskuteční se tam společná výstava ilustrací od několika autorů Svět J. R. R. Tolkiena v obrazech, kterou organizuje blog Minas Maenas. Jedná se o první velký počin Minas Maenas, ale pokud se zdaří, mohla by z výstavy vzniknout každoroční tradice.

Nový blog o tolkienovském umění
30. září 2016
Na české tolkienovské scéně se objevil nový zajímavý projekt Minas Maenas - umění ve světě J. R. R. Tolkiena, který si klade za cíl sdružovat české výtvarníky a umělce, kteří našli zalíbení a inspiraci v Tolkienových knihách. Těším se, že se také zapojím, a s radostí mu dělám reklamu.
Po hobití filmové trilogii
8. leden 2016
Tak po třech letech opět přišla zima, aniž bychom se před Vánoci dočkali premiéry nového dílu Hobita. Je docela zajímavé sledovat, jak se vydání filmů projevuje na přístupu lidí ke světu J. R. R. Tolkiena. Na jednu stranu to přináší ohromnou vlnu všeobecného zájmu, což platilo zejména o filmové trilogii Pán prstenů, kdy se Středozemě poprvé dostala ze stránek knih na plátna kin (nepočítáme-li pozapomenuté staré pokusy). Každý najednou věděl, kdo je to Gandalf, Frodo a Aragorn, prodávaly se hromady reklamních předmětů, lidé se převlékali do kostýmů, kreslily se obrázky, vznikaly spousty webů a dokonce fanouškovské filmy, ať už parodie či vážně míněné. A něco podobného se v menší míře opakovalo nyní s filmovou trilogií podle Hobita.
Facebooková stránka s mou tvorbou
29. červenec 2015
Zdravím uprostřed léta. Angrenost v poslední době žádné převratné změny neprodělal, ale žije a funguje dál svým životem, a to je hlavní; čas od času přibývají texty v encyklopedii, občas někdo přispěje do diskuze a když dokončím nějaký nový tolkienovský obrázek, přidám ho sem.
Historie Středozemě v češtině?
27. říjen 2014

The History of Middle-earth (Historie Středozemě), jak jistě většina čtenářů Angresnostu ví, je 12 svazků sebraných spisů J. R. R. Tolkiena, které uspořádal a připravil k vydání jeho syn Christopher. Zahrnuje různé dříve nevydané Tolkienovy texty, ať už starší (nebo i pozdější) verze příběhů, které známe ze Silmarillionu a z Pána prstenů, nebo různé jiné příběhy, ale i pojednání o jazycích, národech, postavách či filosofických konceptech Středozemě. To všechno je však zatím dostupné pouze v angličtině.

The Desolation of Smaug
31. prosinec 2013

Doufám, že jste všichni krásně oslavili Vánoce. Předpokládám, že většina z vás už viděla nejnovější film podle Tolkienových knih: The Hobbit: The Desolation of Smaug, někteří možná i víckrát. Chtěl bych se s Vámi podělit o své dojmy a zároveň mě samozřejmě zajímá, co na to říkáte Vy.

Tak úplně nevím, z kterého konce začít. Nemůžu říct, že by mě film vysloveně zklamal, protože jsem od něj neměl příliš vysoké očekávání. Leccos se mi líbilo, ale bylo tam taky dost věcí, které mě moc nepotěšily.

Technické problémy a drobné novinky
2. květen 2013
V posledních měsících se Angrenost potýkal s jistými technickými problémy, které byly způsobené změnou nastavení serveru, což si vyžádalo náležitou úpravu některých částí PHP skriptů, na kterých je Angrenost postavený. Nešlo o zásadní věc, ale bylo to trochu časově náročné, neboť bylo třeba projít všechny soubory a najít problematická místa a opravit je. Nebudu vás nudit technickými detaily, jen se chci omluvit za obtíže, protože jsem neměl čas plně se tomu věnovat a systematicky a najednou odstranit všechny problematická místa. Teď by snad už vše podstatné mělo fungovat, ale docela dobře je možné, že jsem něco přehlédl, a tak vám budu vděčný, když mě na to upozorníte, ať už v diskusním fóru tady, nebo třeba na Facebeeku.
The Hobbit: An Unexpected Journey
17. prosinec 2012
Tak už jsem toho Hobita taky viděl. A musím říct, že i přes všechny drobné výhrady se mi to líbilo. Moc. Nebylo to samozřejmě takové jak bych si ideální zfilmovanou verzi Hobita představoval já, ale byl to v podstatě takový film, jaký jsem od Petera Jacksona čekal. Rozhodně nebylo žádné překvapení, že místo lehčího pohádkového charakteru předlohy jsme se dočkali temnějšího pojetí ve stylu Pána prstenů, ale dokonce to i má svou logiku, protože ?pohádkovější? pojetí Hobita můžeme chápat jako pouhý prostředek vyprávění, který ve filmovém převyprávění tohoto příběhu může být změněn tak, aby odrážel ducha Středozemě, jak jsme ji poznali v Pánu prstenů (a to se novému filmu daří znamenitě).
Portfolio
12. listopad 2012
Uplynulo více než půl roku od obnovení provozu Angrenostu v obměněné podobě. Do nové verze webu jsem investoval nezanedbatelné množství času a úsilí, takže od doby, kdy byl úspěšně zprovozněn, jsem se mu zase nevěnoval nijak zvlášť soustavně. Přesto tu přibylo pár drobných novinek, zejména několik obrázků v Galerii. Rád bych vás ale informoval o jedné věci, která souvisí s Angrenostem spíše nepřímo.
Angrenost 3.0
13. únor 2012
Angrenost má za sebou nejdelší přerušení provozu ve své historii. Mnozí z vás se jistě obávali, že je to jeho definitivní konec, protože po nějakou dobu to jistě tak vypadalo. A to právě v době, kdy by měl Angrenost slavit deset let svého provozu - první verze Angrenostu byla totiž zprovozněna 1. prosince 2001. Naštěstí se obavy nenaplnily a Angrenost se asi po třech měsících dočkal znovuzrození v obměněné podobě. Doufám, že se vám tedy třetí verze Angrenostu bude líbit aspoň tolik jako ta předchozí.
Úvodník - 13. 5. 2011
13. květen 2011
Rok 2011 pokročil, opět tu máme jaro v plné slávě a jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Ale musím říct, že i když jsou dny teplé, v noci dokáže být pěkná zima, zejména když člověk spí pod stanem v tisícimetrové nadmořské výšce, jak jsem si vyzkoušel tento víkend při přechodu Šumavy. Ale teď si představte, že Společenstvo prstenu cestovalo z Roklinky v nejtužších měsících zimy.
Úvodník - 1. 1. 2011
1. leden 2011
Přeji vám všem šťastný nový rok 2011. Letos se pravděpodobně dočkáme stále sílícího rozruchu okolo připravovaného filmu hobit, takže o novinky nebude nouze. Přestože web Angrenost.cz se zaměřuje samozřejmě v prvé řadě na Tolkienovo dílo samotné, a ne na jeho filmové zpracování, i tady se dočkáte různých aktualit a zajímavostí souvisejících s filmem.
Úvodník - 3. 9. 2010
3. září 2010
Prázdniny utekly jako voda a je tady zase méně příjemné období. Ať už tím, že leckomu začala nebo začne škola, nebo tím, že počasí nám ukazuje dost nevlídnou tvář.
Úvodník - 4. 5. 2010
4. květen 2010
Květen je tady, jaro je v plném proudu. Nevím jak vy, ale já jsem rozhodně rád, že je konečně zase teplo (pravda, teď zrovna úplně ne) a těším se na to, že zase podniknu nějaké pěkné výlety do přírody.
Úvodník - 1. 3. 2010
1. březen 2010
Tak tu máme první březen. Kontrolní otázka: Víte, která postava z Tolkienových příběhů se narodila 1. března? Ono těch možností zase tolik není, protože není moc postav, u kterých bychom znali přesné datum narození. No nebudu vás napínat, je to samozřejmě Aragorn.
Úvodník - 26. 1. 2010
26. leden 2010
Zdravím vás v novém roce. Doufám, že jste si užili tu úžasnou sněhovou nadílku, která tu v posledních týdnech byla. I když asi málokde to bylo tak neobyčejné jako tady v Praze. Bohužel, pro vysokoškoláky to přišlo v dost nevhodnou dobu - hodně jsem litoval, že nemůžu vyrazit na nějaký pořádný výlet na běžkách, když jsem se zrovna musel učit na zkoušky. No, co se dá dělat. Aspoň tenhle víkend vyrážíme na chalupu do Krkonoš, tak doufám, že tam si zimní atmosféry užiju dostatečně.icon_smile.gif
Úvodník - 29. 12. 2009
29. prosinec 2009
Nevím jestli to znáte, ale mně se každý rok zdá, že Vánoce přijdou neuvěřitelně rychle. Pořád se zdá, že budou až za dlouho a že zbývá ještě spousta času, a pak jsou najednou tady, ani si člověk neuvědomí, jak se to stalo. Většina obrázků, které jsem v poslední době kreslil, spadá tématicky do Tolkienova světa, a objeví se tedy v blízké době na Angrenostu.
Úvodník - 23. 10. 2009
23. říjen 2009
Neuplynul ani měsíc a je tu nový úvodník. To se v poslední době tak často nestávalo, že? Tentokrát je k tomu dobrý důvod: Konečně jsem zrealizoval to dlouho slibované rozšíření encyklopedie z původního místopisného zaměření.
Úvodník - 30. 9. 2009
30. září 2009
Zdravím vás opět po prázdninách. Škola už začala jak středoškolákům, tak vysokoškolákům a letní počasí pomalu ustupuje. Taky vám letošní léto tak uteklo? Mně neuvěřitelně. Ale aspoň bylo plno zážitků. Zase jsme úspěšně uspořádali tábor, pak jsem byl s kamarády v Černé Hoře (krásná země, moc doporučuju) a potom ještě na chalupě v Krkonoších, odkud jsme dělali výlety pro změnu do Polska. Bylo to pěkné, škoda že už je léto opravdu za námi.
Úvodník - 10. 7. 2009
10. červenec 2009
Prázdniny jsou pro Angrenost a asi většinu internetových stránek doba nejmenší aktivity, jak se můžete přesvědčit ve statistikách příspěvků v diskusním fóru. To je samozřejmě v pořádku, protože o prázdninách by se nemělo sedět u počítače, ale spíš vyrazit někam do přírody, a většina lidí to taky dělá.
Úvodník - 19. 4. 2009
19. duben 2009
Tak je tady polovina dubna a konečně jsme si v posledních týdnech mohli zase po mnoha měsících užít krásné teplé počasí. Když jsem o tom přemýšlel, napadlo mě, jak se právě při takovýchto okolnostech ukazuje jako příhodné Tokienovo (elfské) rozdělení roku na šest ročních období.
Úvodník - 23. 12. 2008
23. prosinec 2008
Rok se nám s rokem sešel a máme tu zase Vánoce. Doufám, že už máte nakoupené všechny dárky. Já bohužel ne; ještě musím několik drobností nakoupit. A kdyby jenom nakoupit; spoustu dárků taky s mojí sestrou děláme sami, což má sice tu výhodu, že pořizování takových dárků je méně nákladné, ale na druhou stranu se s tím dtráví ještě víc času než nakupováním. Ale co bychom pro své blízké neudělali, že? icon_wink.gif
Úvodník - 29. 10. 2008
29. říjen 2008
Uplynula už hodně dlouhá doba od posledního úvodníku a právem jste mi v diskusním fóru už několikrát připomínali, že by bylo načase, aby se tu objevil nový. Teď jsem se konečně napsal k jeho napsání dostal a shrnu tedy, co zajímavého se na Angrenostu v posledním téměř půl roce odehrálo
Úvodník - 15. 5. 2008
15. květen 2008
Před nedávnem jsem při pohledu do kalendáře zjistil, že by už bylo zase na čase přidat nový úvodník, protože únor je už dávno za námi. Letos sice coirë trvalo na můj vkus nějak příliš dlouho, ale správné tuilë nakonec samozřejmě přišlo a s ním spousta zeleně a květů, příjemné teplé večery a vůbec všechno, co k němu patří. Ta roční období pochopitelně nemám na mysli podle kalendářního rozdělení ale podle přírody, což ale podle mě je obzvlášť u elfského kalendáře docela přirozený pohled.
Úvodník - 15. 2. 2008
14. únor 2008
A máme půlku února, to to letí, už jsou to skoro dva měsíce od minulého úvodníku. Přeji vám krásného Valentýna, pokud ho slavíte. Na Angrenostu jsem toho bohužel za poslední dva měsíce moc nového neudělal, protože jsem měl dost jiných starostí - ono to zkouškové období není úplně sranda. Naštěstí už to mám za sebou a doufám, že většina z vás, kteří také chodí na vysokou, jste na tom podobně. Bohužel jsem kvůli tomu letos nestihl TolkienCon, což mě docela mrzí. Ale podle ankety se zdá, že nejsem zdaleka sám.
Úvodník - 23. 12. 2007
23. prosinec 2007
Tak nám ten čas letí a Vánoce jsou za dveřmi. Doufám, že už máte nakoupené všechny dárky a zvládnutou většinu předvánočních příprav, a můžete si tak v klidu užívat sváteční čas. Já jsem se v posledních týdnech také důkladně věnoval předvánočním přípravám a některým školním povinnostem, což se pochopitelně odrazilo na tom, že na Angrenostu nepřibylo téměř nic nového. Ale i přesto jsem v rámci příprav dárků pracoval určitým způsobem i ve prospěch Angrenostu.
Úvodník - 26. 11. 2007
26. listopad 2007
Člověk si říká, že před chvílí začal podzim, a ona už je tu zima i se sněhem, a to jsem toho za tu dobu na Angrenostu moc neudělal. A za chvíli budou Vánoce. Už máte nakoupené nějaké vánoční dárky? Já sice už dva mám, ale i tak, jak se znám, budu určitě něco shánět a dodělávat ještě 23. prosince.
Úvodník - 20. 9. 2007
20. září 2007
Jak jste si určitě všimli, v poslední době se objevilo na Angrenostu zase pár novinek, částečně rázu technického a částečně obsahového. Z těch technických to byla nejdřív možnost přidávat komentáře k ilustracím, o čemž jsem se zmiňoval už v minulém úvodníku. Teď se k tomu vracím hlavně protože je vidět, že se to osvědčilo a je ta možnost využívaná. Takže vám chci za vaše komentáře poděkovat a připomenout, že můžete klidně psát i kriticky, pokud se vám někde něco nezamlouvá.
Úvodník - 7. 8. 2007
7. srpen 2007
Jak si užíváte prázdniny? V tom vedru, co je v poslední době skoro pořád, by člověk nejradši jenom ležel u vody, že? Ale to samozřejmě nejde, člověk se taky musí zvednout a něco dělat, někam se vypravit, aby něco zajímavého viděl. icon_wink.gif I když to flákání se u vody má taky jisté výhody: Například si člověk může něco zajímavého přečíst, jako třeba něco od Tolkiena. Ať už poněkolikáté Pána prstenů, anebo třeba Húrinovy děti. Ostatně i já jsem je přečetl takhle u vody, i když to už budou dva měsíce.
Úvodník - 21. 5. 2007
21. květen 2007
Tak už jste si přečetli Húrinovy děti v originále?icon_smile.gif Já teda ještě ne, i když jsem se chystal, že si to koupím hned jak to bude k sehnání, ale ještě jsem se k tomu bohužel nějak nedostal. Ovšem český překlad vychází už za deset dní, a ten si koupím určitě. Ostatně nebudu jediný, už jsem slyšel od víc lidí, že se na to už těší. A podle tahle kniha nás podle všeho nezklame, i když se z ní asi nic moc zásadně nového nedozvíme. Ale ten pocit z toho, že si člověk může přečíst nový román od J. R. R. Tolkiena, za to stojí.
Úvodník - 5. 3. 2007
6. březen 2007
Od té doby, co jsem psal minulý úvodník, jsme se bohužel ohledně zimního počasí nedočkali žádné změny, která by stála za řeč. Na Sněžce možná je sníh pořád, ale jinde ho moc nezbylo. Ovšem z toho obrázku na hlavní stránce mi už začínala být trochu zima, a tak jsem ho vyměnil za jiný z těch, které jsem nahrál už před časem - Šerou brázdu.
A co se na Angrenostu jinak urodilo nového? V zásadě jsou to dvě věci.
Úvodník - 14. 1. 2007
14. leden 2007
Vánoce jsou za námi a rok 2007 je už v plném proudu. Podzim nám utekl celkem rychle, jenom ta zima zatím nevypadá, že by měla nějak zvlášť naspěch. Na Silvestra jsem s kamarády udělal výstup na Sněžku a usoudil jsem, že Sněžka byla asi jediné místo u nás, kde bylo skutečné zimní počasí. A že to tam tedy opravdu stálo za to.
Úvodník - 25. 9. 2006
25. září 2006
Vypadá to, že v následujících letech se se budou dít věci. Aspoň v v Tolkienistickém světě. A aspoň podle toho, co říkají dvě zvěsti, které se v posledních týdnech objevily - o vydání knihy Húrinovy děti a o zfilmování Hobita - dvě zvěsti, které jsou velice zajímavé a jedna lepší než druhá.
Úvodník - 19. 8. 2006
19. srpen 2006
Před pár dny přibylo několik nových anket, z nichž některé k mojí radosti vzešly jako návrhy od lidí v diskusním fóru (ono se to vždycky hodí, když člověk občas nemusí tolik přemýšleticon_wink.gif). Takže pokud by vás náhodou taky nějaká zajímavá anketa napadla a stáli byste o to, aby se tu objevila, tak to hned napište, nejlépe sem. Těším se na nějaké další zajímavé nápady.
Úvodník - 9. 5. 2006
9. květen 2006
Úvodník - 13. 2. 2006
13. únor 2006
Úvodník - 10. 1. 2006
10. leden 2006
Úvodník - 16. 12. 2005
16. prosinec 2005
Lk7NKH ffoemcrkjyib, [url=http://wvbrzjxsprsk.com/]wvbrzjxsprsk[/url], [link=http://igudglgqdtlz.com/]igudglgqdtlz[/link], http://kwvaoernstvd.com/
Úvodník - 25. 10. 2005
25. říjen 2005
Úvodník - 18. 9. 2005
18. září 2005
Úvodník - 1. 9. 2005
1. září 2005
Úvodník - 1. 7. 2005
1. červenec 2005
Úvodník - 31. 5. 2005
31. květen 2005
Úvodník - 22. 3. 2005
22. březen 2005
Úvodník - 25. 12. 2004
25. prosinec 2004
Úvodník - 28. 11. 2004
28. listopad 2004
Úvodník - 22. 9. 2004
22. září 2004
Úvodník - 31. 8. 2004
31. srpen 2004
Úvodník - 27. 6. 2004
27. červen 2004
Úvodník - 27. 5. 2004
27. květen 2004