elohir: Jo, asi dva mám teď rozdělaný, i když to ještě nějaký čas bude trvat...
Minas Tirith bych určitě rád udělal, ale zatím se mi do toho ještě nechce pouštět. Časem se na ni ale snad dostane.
Já ne, ale jistí lidičky mají tady podrobnou, hezkou a v nevymyšlených místech i s JRRT konzistentní mapu poštovních okrsků Kraje.
Řekl bych, že ne stoprocentně - Tvrdolín (Hardbottle) by podle mě měl být v Severní čtvrtce. Bohužel neznám přesný zdroj této informace u Tolkiena, ale Encyklopedii Ardy pokládám za poměrně věrohodný zdroj a tam se píše: A settlement in the stony northern parts of the Shire - so far north, in fact, that it does not appear on the map of the Shire included in The Lord of the Rings..
Na Wikipedii se pak dokonce uvádí: Some maps, especially Karen Wynn Fonstad's Atlas of Middle-Earth, erroneously place Hardbottle in the Southfarthing.
To je akorát na mapce Kraje v PP, v originále tomu odpovídá (tj. je napsán na témže místě:)) název "Yale". Což je kromě jména univerzity nějaký etymologický derivát z welštiny...Bůh a JRRT suď:). A rozhdoně to není řeka, ale druh vrchoviny.
Prohlížela jsem si mapu Kraje a všimla jsem si tam názvu Člunková řeka, který mě docela zarazil, protože na mapě nějak není jasné, k čemu se vlastně vztahuje. A pokud si vzpomínám, ani v knize o něm není zmínka, i když poměrně blízko procházejí hobiti v prvních kapitolách na cestě do Rádovska.
400? Já tam vidím 500... A u "kup teď" 800. No, i tak jsem o tom zauvažoval, ale bohužel to přišlo trochu ve špatnou dobu, protože jsem momentálně trochu out of cash, takže musím šetřit. No a navíc jsem už stejně část mapového materiálu z Atlasu sehnal porůznu v digitální podobě, takže to už není takové lákadlo...
Atlas je nejlepší investice z české JRRT produkce za posledních 10 let, resp. od vydání Nedokončených. Za 400 je to jasná volba. Pokud jsou tu lidi ochotní vydat totéž za Húrinovy děti.......:))))))).
Neral: Jsem na tom stejně. Bylo by moc fajn, kdyby tam ještě nějací byli. Osobně hodně vsázím na tuhý hobití kořínek a nenápadný způsob života. Nějací zapomenutí by tam přeci zbýt mohli... Nebo by pár jejich potomků mohlo žít někde v okolí Hvozdu společně s některým z národů "velkých" lidí v podobném soužití, jaké známe z Hůrky...
Taky bych řekl, že z důvodů, které jsi zmínil, je docela pravděpodobné, že část původního obyvatelstva někde v té oblasti přežila. Jenom s tím soužitím s "Velkými lidmi" bych si nebyl moc jistý, protože to sice vypadá poměrně logicky, ale myslím (teď tu knihu nemám před sebou, takže si tím nejsem jistý), že Tolkien v Pánu prstenů zmiňuje o Hůrce, že to bylo jediné místo na světě, kde takové společenství dlouhodobě fungovalo.
Mě se taky líbí ta verze, že by Statovské osídlení u Kosatcových polí přetrvalo. Zajímavá představa, že když Bilbo s trpaslíky vstupoval přes Mlžné hory do Divočiny, tak o nějakých sto mil jižněji byly starobylé hobití osady.