Encyklopedie


Mohyloví duchové


V mohyle V mohyle: Frodo bojuje proti mohylovému duchovi

Mohyloví duchové byli zlí duchové, kteří obývali mohyly na Tyrn Gorthad (Mohylových vrších) a ovládali kosti pohřbených mrtvých. Jejich podstata je neznámá, mohlo jít o padlé Maiar, nebo o duchy mrtvých elfů propadlých zlu nebo skřetů, nebo i lidí připoutaných k tomuto světu podobně jako prstenové přízraky.

Vypadali jako temné postavy s ledovýma svítícíma očima. Mluvili hlubokým, prázdným a chladným hlasem a jejich dotek byl ledový. Na svých kostnatých prstech nosili mnoho chřestících prstenů z pokladů v mohylách. Kromě svého fyzického těla ale byli známi svými kouzly, kterými dokázali ovlivňovat návštěvníky Mohylových vrchů s cílem polapit je a uvěznit v mohylách.

Poprvé se objevují v historii po roce 1636, kdy zbytek Cardolanských Dúnadanů, žijících na Tyrn Gorthad, zahynul při Velkém moru. Černokněžný král z Angmaru poté poslal do opuštěných mohyl zlé duchy, aby zabránili obnovení vlády Arnoru nad Mohylovými vrchy. Mezi mohylami, které osídlili, byl i hrob posledního knížete Cardolanu.

V pozdějších letech patřili mohyloví duchové k tvorům, o kterých věděli i hobiti v Kraji, kteří jinak během staletí na většinu znalostí o vnějším světě zapomněli, a Mohylové vrchy měly mezi hobity zlověstnou pověst.

Za Války o Prsten přijeli do Eriadoru Černí jezdci na své Honbě za Prstenem. Jejich vůdce, Černokněžný král, navštívil Mohylové vrchy, kde vybudil mohylové duchy, aby byli v pohotovosti a mohli polapit nositele Prstenu v případě, že by procházel jejich územím. To se také stalo: Frodo a jeho společníci byli polapeni v mohyle a byli zachráněni jen díky přivolání Toma Bombadila, který ducha z mohyly vyhnal a hobity zachránil.zpět