Encyklopedie


Černokněžný král

Witch-king

Černý kapitán, Dwimmerlaik, Kapitán beznaděje, Morgulský pán, Pán nazgûlů

Lord of the Nazgûl, Black Captain, Captain of Despair, Morgul-lord


Nůž ve tmě Černokněžný král útočí na Froda v dolíku pod Větrovem

Pravděpodobně jeden ze tří Númenorejců, z nichž se stali Prstenové přízraky. Byl nejmocnější z nazgûlů. Nemohl jej zabít žádný živý muž podle Glorfindelova slavného výroku.

Ve Třetím věku, kdy se rozpadla říše Arnor v Eriadoru na tři království - Arthedain, Cardolan a Rhudaur, přišel do severních Hithaeglir, kde "se shromáždilo mnoho skřetů a zlých lidí". Jeho říše se rozprostírala kolem těchto hor, od Gundabadu ne sever a založil říši Angmar. Vystavěl (nebo je už dříve vystavěli trpaslíci a on tam pouze přišel) své sídlo Carn Dûm na nejsevernějším výběžku Hithaeglir. Pak útočil na Dúnadany, až je zcela zničil. Nakonec ho porazila gondorská armáda.

Brzy nato se ale přesunul na jih a s ostatními nazgûly oblehl a za dva roky dobyl gondorské město Minas Ithil, které pak bylo přejmenováno na Minas Morgul a stalo se bezprostřední hrozbou pro Gondor.

Přítrž jeho řádění učinila Éowyn a Smělmír Brandorád, člen Společenstva, ve Válce o Prsten. Tento hobit ho bodl dýkou zezadu Dúnadanským mečem přímo určeným Pánu Minas Morgul a nakonec ho Éowyn podle dávného výroku skutečně zabila.zpět