Encyklopedie


Rhudaur


Rhudaur Ruiny starých hradů na kopcích Rhudauru
Jedno ze tří království, které vznikly po smrti krále Eärendura roku 861 a rozdělení Arnoru mezi jeho tři syny.
Rhudaur byl na severovýchodě a ležel mezi Obrovišti, Větrovskými vrchy a Mlžnými horami a zahrnoval také Koutec mezi Mšenou a Bouřnou.
Kolem roku 1300 se na severu objevil pán nazgulů, nazývaný Černokněžný král a založil tam říši Angmar. Ve Rhudauru tehdy už nebyli žádní Isildurovi dědici a brzy se zmocnil vzády zlý kníže horalů, který uzavřel spojenectví s Angmarem. Dúnadanů zůstalo ve Rhudauru málo a ti, kteří neuprchli, byli po válce roku 1409 pobiti.
Moc Rhudauru pak sílila společně s Angmarem, v tom čase byla dokonce obležena Roklinka. V roce 1974 se Černokněžný král přichystal k poslednímu úderu proti Arthedainu. Ten se mu podařil a Arthedain byl ovládnut. Ale ještě toho roku připlulo do Lindonu velké loďstvo z Gondoru a svedlo bitvu proti Angmaru na planině mezi Nenuialem a Severními vrchy. Černokněžný král byl poražen a prchnul na východ a moc Angmaru a Rhudauru zanikla.
V roce 3018 tudy procházela čtveřice hobitů pod vedením Aragorna.
Hobiti za sebou rádi nechali neveselé pláně a nebezpečnou Cestu; tato nová krajina však vypadala hrozivě a nepřátelsky. Kopce kolem byly stále vyšší. Tu a tam zahlédli ve výšinách na hřebenech prastaré kamenné zdi a zříceniny věží: vypadaly zlověstně. Frodo, který se vezl, měl čas dívat se vzhůru a přemýšlet. Vzpomněl si na Bilbovo líčení pouti a na hrozivé věže na kopcích severně od Cesty v kraji nedaleko obřího lesa, kde prožil své první závažné dobrodružství. Frodo hádal, že jsou právě v té oblasti, a byl zvědav, jestli náhodou nepojedou kolem onoho místa.
„Kdo žije v tomhle kraji?“ zeptal se. „A kdo postavil ty věže? Je to země skalních obrů?“
„Ne!“ řekl Chodec. „Skalní obři nestavějí. V tomhle kraji nikdo nežije. Kdysi, před dávnými věky, tu pobývali lidé; nezbyl však už ani jeden. Pověst vypráví, že se z nich stal zlý lid, protože na ně padl stín z Angmaru. Všichni však zahynuli ve válce, která zpustošila Severní království. To však je už tak dávno, že kopce na ně dávno zapomněly, i když na zemi dosud leží stín.“LotR I 12zpět