Encyklopedie


Obroviště

Ettenmoors

Území šera


Obroviště bylo pohoří, vybíhající na západ z Mlžných hor. Jak již název napovídá, žilo tu mnoho skalních obrů. Na sever od Obrovišť kdysi žil národ Horalů a vznikla tu černokněžná říše Angmar. Nedaleko odtud byl zabit Aragornův dědeček Arador a sem ustupoval Gandalf před nazgûly. Z těchto obrovišť byli i ti obři, se kterými se potýkala výprava Thorina Pavézy II. Odvážného, zde se dostali do patové situace, po neúspěšném pokusu o útok měli být snědeni, avšak Bilbo spatříc Gandalfa za mlázím, dokázal šikovně hrát o čas: Gandalf svou holí rozbil skálu a denní světlo obry proměnilo v kámen. Tak byli zachráněni. u obrů z obroviště byly po staletí "uschovány" Meče Glamdring - Vrahomlat meč Bojec - meč krále Gondolinu a Orcrist - Skřetodrv

Citace o vraždě Aradora:

A stalo se, že když byli Arathorn a Gilraen oddáni pouhý jeden rok, že Aradora zajali skalní obři u Studených vodopádů, zabili ho a Arathorn se stal náčelníkem Dúnadanů.

Citace o Gandalfově útěku:

"Za východu slunce jsem unikl a prchal na sever. Neměl jsem naději, že bych dokázal víc. V té divočině bylo nemožné tě najít, Frodo, a bylo by bláznoství zkoušet to se všemi Devíti v patách. Musel jsem tedy spoléhat na Aragorna. Doufal jsem však, že některé odvedu za sebou a přitom se dostanu do Roklinky dřív než vy a vyšlu pomoc. Čtyři Jezdci skutečně jeli za mnou, po čase však obrátili a zřejmě jeli k Brodu. Trochu to pomohlo, protože jich bylo jen pět, a ne devět, když přepadli váš tábor. Dostal jsem se sem nakonec od severu dlouhou těžkou cestou proti proudu Mšené a přes Obroviště. Trvalo mi to z Větrova málem čtrnáct dní, protože jsem nemohl jet na koni po balvanech v obřích skalách a Stínovlas odešel. Poslal jsem ho zpátky jeho pánu; vzniklo mezi námi velké přátelství, a když budu potřebovat, přijde na zavolání. Tak se stalo, že do Roklinky přijel jen tři dny před Prstenem a zpráva o nebezpečí, které mu hrozí, došla předtím, což bylo velmi dobře."
zpět