Encyklopedie


Odula

Ungol


Sam a Odula Sam a Odula

Odula byla mocný netvor v podobě obrovského pavouka. Byla dcera Ungoliant, největší z jejích potomků a poslední z jejích dětí, které ještě ve Středozemi žilo. S nejvyšší pravěpodobností byla narozená v Nan Dungortheb. Narostla do obrovské velikosti.

Nejspíš po Válce hněvu a zničení Beleriandu utekla na východ a ještě předtím, než si Sauron zvolil Mordor za své sídlo, usadila se ve vysokém průsmyku v horách Ephel Dúath, který díky ní získal jméno Cirith Ungol – pavoučí průsmyk. Vyhrabala si tam podzemní doupě a síť tunelů, napojených na cestu průsmykem. Její potomstvo v podobě obřích pavouků se rozšířilo nejprve v horách kolem Mordoru a později především do Temného hvozdu.

Po Pádu Númenoruu postavili Dúnedain v údolí pod Cirith Ungol město Minas Ithil a později po porážce Saurona ve válce Posledního spojenectví také strážní věž, která měla hlídat průsmyk. Tehdy nastaly Odule zlaté časy, protože měla příležitost lovit gondorské vojáky. Později, jak moc Saurona postupně rostla, stáhli se ale gondorští z hor, a tak Odule zbyli jako potrava pouze skřeti z Mordoru a Minas Morgul. Ti se jí snažili vyhýbat a kopali proto nové tunely, ale ona si vždy dokázala nějaké ulovit.. Sauron o ní dobře věděl, a třebaže mu přímo nesloužila, hodila se mu jako stráž na jeho hranici a občas jí dokonce posílal k jídlu své vězně, pro které už neměl využití.

Když do průsmyku Cirith Ungol zabloudil Glum, Odula ho chytila, ale on ji dokázal přesvědčit, aby ho pustila výměnou za to, že jí přivede chutnější potravu. To splnil, když sem přivedl Froda a Sama na jejich cestě k Hoře Osudu. Odula se nejdřív pokusila je chytit v tunelu, ale odehnalo ji světlo z lahvičky Galadriel. Poté ze zálohy napadla Froda a omráčila ho svým bodnutím. Pokusila se ho sníst a nebýt Sama, mohlo se jí to podařit. Ale ten den se pro ni stal osudným, protože se střetla s elfskou čepelí Žihadla, na kterou se nabodla vlastní obrovskou silou, když se pokusila Sama zalehnout.zpět