Encyklopedie


Silmarily

Silmarils

Fëanorovy klenoty, Tři klenoty, Velké klenoty

Great Jewels, Jewels of Fëanor, Three Jewels


Znak silmarilů Heraldický znak silmarilů. Podle kresby J. R. R. Tolkiena

Tři velké klenoty stvořené ve Valinoru Feanorem. Je v nich uvězněno světlo Dvou Stromů. Varda je posvětila, tudíž se jich nemohl dotknout nikdo zlý. Jenže jednoho krásného dne je spatřil (nebo se o nich doslechl) Melkor a zahořel touhou je vlastnit. To se mu nakonec díky pavoučici Ungoliant povedlo spolu se zničením Dvou Stromů. V Lammothu mu je ale Ungoliant málem sežrala a dokonce málem sežrala i jeho. Nakonec ale všechno "dobře" dopadlo a Melkor je vsadil do své železné koruny.

Dva z silmarilů zůstaly v koruně až do Války hněvu, ale jeden v průběhu prvního věku ubyl; mohli za to Beren a Lúthien, kteří mu jej z koruny vyřízli. Berenovu ruku se silmarilem ale u bran Angbandu ukousl vlkodlak Carcharoth - měl silmaril v břiše. Tento úžasný klenot mu ale spaloval vnitřnosti a on byl šílený bolestí. Nakonec ho zabili v Doriathu a král Elu Thingol, kterému měl silmaril Beren dát. Když mu po čase dal ještě Húrin Nauglamír, povolal si trpaslíky z Nogrodu, aby tato dvě díla spojili do jednoho. Trpaslíci ale silmaril chtěli a když udělali ustanovený úkol, hodlali se svým výrobkem odejít. Thingol jim na to povýšeně řekl, že to teda ne a ať si odejdou bez odměny. Trpaslíci se ale rozčílili a zachovali se zbaběle, využili přesily a Thingola přímo v pokladnici zabili. Odnesli klenot s sebou, u Sarn Athradu je ale přepadli Laiquendi, kterým pomáhal i Beren. Trpaslíci byli poraženi a Nauglamír se silmarilem zdědila Lúthien.

Po její smrti jej získal Dior Eluchíl, který obnovil Doriath po vpádu trpaslíků. Fëanorovi synové chtěli silmaril a vypálili Doriath, který už nikdy nepovstal.

Silmaril ale zachránila Elwing, která odešla do Ústí Sirionu; když se ho pokusili Feanorovi synové znovu získat, proměnila se v ptáka a i se silmarilem odletěla za svým manželem Eërendilem. Jejich cesta skončila až ve Valinoru a Valar rozhodli, že ho bude Eärendil stále mít při svým plavbách po nebi. Tak všem svítil jako hvězda.

Ve Válce hněvu silmarily s Melkorovy koruny získali Valar zpět; Feanorovi poslední, celkem hodní synové Maedhros a Maglor si nakonec nemohli pomoci a silmarily se pokusili ukrást. To se podařilo; klenoty je však nesnesitelně pálily a Maedhros s ním skočil do ohnivé jámy. Maglor ho zahodil do moře a od té doby se jenom smutně potoukal světem daleko od všech. Tak skončil jeden silmaril na obloze, jeden v hlubinách země a jeden na dně moře. Ale říká se, že po Dagor Dagorath - Poslední bitvě, kdy bude Arda rozervána - budou silmarily znovu shromážděny.zpět