Encyklopedie


Nogrod

Tumunzahar, Návarot


Jedno ze dvou trpasličích měst v Ered Luin pod horou Dolmed, spolu se sousedním Belegostem.

Trpaslíci tam žili odedávna. Pomáhali vytvořit centrum Doriath - Thingolovo sídlo Menegroth a pro Finroda Felagunda vytvořili náhrdelník Nauglamír. Ten se však stal jejich zkázou, stejně jako zkázou Doriathu.

Když byl totiž o mnoho let později Nauglamír přinesen Húrinem do Doriathu, král Thingol požádal Nogrodské řemeslníky, aby do něj zasadili silmaril. Ti však vzplanuli touhou ho vlastnit a když úpravu dokončili, tak se ho pokusili zmocnit. Thingol se jim postavil a oni ho zavraždili. Pak se pokusili s Nauglamírem utéci ale byli téměř všichni pobiti a Nauglamír vrácen do Doriathu. Když se to trpaslíci v Nogrodu dozvěděli, sebrali veliké vojsko a požádali o pomoc i sousedy z Belegostu. Ti ale odmítli a neúspěšně se je od jejich úmyslu snažili odradit. Potom se vydalo Nogrodské vojsko na západ, snadno dobyli Doriath, který již opustila Melian, a vyplenili Menegroth. Zabili Mablunga Těžkorukého přede dveřmi pokladnice, vzali silmaril a doriathský poklad a vydali se domů. Mezi elfy se to však rychle rozkřiklo a povstal také Beren Erchamion. Tak se stalo, že byli u Sarn Athradu (Kamenitého brodu) napadeni lesními elfy a sám Beren zabil v souboji pána Nogrodu. Ti z trpaslíků, kteří uprchli, byli zahnáni enty do hlubokých lesů a žádný se nikdy do Nogrodu nevrátil.

Od té doby už Nogrod nikdy nepovstal do své dřívější slávy, byl zničen ve Válce hněvu a na počátku Druhého věku většina jeho obyvatelstva odešla do Khazad-dûm.
zpět