Encyklopedie


Finrod Felagund

Findaráto, Ingoldo, Hloubitel jeskyní, Artafindë, Nóm

Hewer of Caves


Narozen ve Valinoru, byl synem Finweho syna Finarfina. Zúčastnil se Vzpoury Noldor a musel přetrpět pochod přes Helcaraxe. Ve Valinoru zanechal svou lásku Amarië. Po příchodu do Středozemě se usadil na ostrově Tol Sirion a vystavěl tam pevnost Minas Tirith. Později k němu ve snu promluvil Ulmo, aby vybudoval skrytou říši. Finrod měl přátelské vztahy s králem Thingolem a ten mu poradil, že pro svůj záměr může využít rozlehlé jeskyně u řeky Narogu pod vysočinou Taur-en-Faroth. Finrod tedy přenechal Tol Sirion Orodrethovi a založil Nargothrondskou říši.

Když jednou vyrazil na loveckou výpravu do Ossiriandu, jako první z Noldor spatřil lidi, kteří právě překročili Ered Luin. Byl to Bëorův lid a jeho pán Bëor starý zůstal do své smrti Finrodovým přítelem a i Bëorovy potomky s ním pojilo přátelství. Finrod tak byl blízkým přítelem Andreth z Bëorova rodu. Ještě za Obklíčení Angbandu ji často navštěvoval a diskutoval s ní o otázkách podstaty elfů a lidí. Jeden takovýto rozhovor byl zapsán jako "Athrabeth Finrod ah Andreth". Náčelník Bëorova lidu Barahir zachránil Finrodovi život v bažinách Serech, když kryl ústup jeho armády, a Finrod mu na znamení vděčnosti dal svůj prsten, který byl pak znám jako Barahirův prsten a stal se jedním z nejcennějších pokladů, jež se předávaly mezi Dúnedain z otce na syna. Když o několik let později přišel do Nargothrondu Barahirův syn Beren, prokázal se právě tímto prstenem a žádal Finrodovu pomoc ve výpravě pro silmaril. Finrod souhlasil, ale tehdy v Nargothrondu už delší dobu přebýval jeho bratr Orodreth a Celegorm s Curufinem, dva Fëanorovi synové. Ti se postavili proti králi a Berena očerňovali. Když Finrod viděl, že nargothrondský lid souhlasí spíš se syny Feanorovými, předal korunu Orodrethovi a odešel se svými nejvěrnějšími služebníky a s Berenem. Kolem ostrovu Tol-in-Gaurhoth, dřívějšího Tol Sirionu, prošli převlečení za skřety. Sauronovi ale přišlo podezřelé, proč se nehlásí a jdou dál. Zajal je tedy a přišel souboj mezi Finrodem a Sauronem, který byl snad druhý nejslavnější po tom, ve kterém bojoval Fingolfin s Morgothem Bauglirem. Bojovali písněmi!

Nakonec byl Finrod poražen; Sauron je dal zavřít do kobky a snažil se z Finroda dostat mučením cíl výpravy. Každý den k nim také přišel na návštěvu vlkodlak, který pokaždé někoho snědl. Nakonec tam byl jen Beren a Finrod. Když si vlkodlak přišel pro Berena, tak s ním Finrod beze zbraní bojoval. Nakonec ho zaškrtil, ale vlkodlak ho otrávil kousnutím. A tam, ve své bývalé pevnosti, zemřel. Záhy byla však jeho smrt pomstěna, když k pevnosti dorazila Lúthien s Huanem, Saurona pokořili, osvobodili Berena a zničili děsivou pevnost.zpět