Encyklopedie


Celeborn

Teleporno


Celeborn Moudrý byl známý elf známý především jako manžel Galadriel. O jeho původu je jisté jen to, že pocházel z Teleri, jinak se různá podání o jeho původu liší. Dle jedné verze pocházel z Alqualondë a byl to Olwëho vnuk (to by ovšem s Galadriel byli blízcí příbuzní), dle druhé to byl nandorský elf odněkud ze zemí východně od Ered Luin. Ale podle nejrozšířenější verze to byl vnuk Elma, stínové postavy, Elwëho bratra, a bratr Galathila, otce Nimloth.

Pokud byl Celeborn z Olwëho rodu (což je poslední Tolkienova verze, která však nikdy nebyla detailně rozpracována a zahrnuta do příběhů Silmarillionu, takže není zcela přijímána), oženil se už v Amanu s Galadriel a společně odpluli do Středozemě, kde se usadili u svých sindarských příbuzných.

Pokud byl Celeborn Elmův vnuk, žil už od svého narození v Doriathu a seznámil se s Galadriel poté, co přišla do Beleriandu a usídlila se v Doriathu.

Po většinu Prvního věku žili spolu v Doriathu a unikli při jeho vyplenění Fëanorovými syny. Po konci Prvního věku a zničení Beleriandu se nejprve spolu se zbytkem přeživších elfů usadili v Lindonu, kde král Gil-galad udělil Celebornovi vládu nad jižní polovinou země, Harlindonem, obývaným převážně Sindar. Po nějaké době ale Celeborn a Galadriel odešli na východ přes Ered Luin a usadili se načas u jezera Nenuial a později založili noldorské království Eregion na západním úbočí Hithaegliru. Když se ale dominantní postavou v Eregionu stal Celebrimbor se svým cechem Gwaith-i-Mírdain, zaměřili se Celeborn a Galadriel raději na kontakty s královstvím lesních elfů Lórinand na druhé straně hor, kam také odešli.

V Lórinandu, později známém sindarským jménem Lothlórien nedo Lórien, sídlili Celeborn a Galadriel nejprve pod vládou krále Amdíra a poté jeho syna Amrotha. Když se Amroth asi v polovině Třetího věku utopil v Belfalaské zátoce, přijali Celeborn a Galadriel titul Pán a Paní Lothlórienu, a vládli mu společně až do konce Třetího věku. Když byla roku 2463 utvořena Bílá rada, stal se Celeborn zřejmě jedním z jejích členů.

Celeborn se významně zapojil do Války o Prsten, kdy odazil tři velké útoky vedené z Dol Gulduru proti Lórienu a následně vedl vojsko elfů přes řeku, oblehl Dol Guldur a prolomil jeho obranu.

Po vítězství ve Válce o Prsten se Celeborn spolu s Galadriel zúčastnil svatby své vnučky Arwen s králem Elessarem. Poté se vrátili do Lórienu, ale Galadriel zanedlouho odplula na západ s ostatními nositeli prstenů. Celeborn chtěl ještě načas zůstat ve Středozemi, a tak nějakou dobu vládl Lórienu, který byl rozšířen o nové území: Východní Lórien (jižní část Temného hvozdu, dříve ovládanou Dol Guldurem). Později ale Celeborn odešel do Imladris, kde ještě nějaký čas žil spolu se svými vnuky Elladanem a Elrohirem, načež někdy v průběhu Čtrtého věku odešel také na Západ, jako poslední z velkých elfů, kteří ještě pamatovali Staré časy.zpět