Encyklopedie


Vilya

Modrý prsten, Prsten se safírem, Prsten vzduchu

The Blue Ring, Ring of Sapphire, The Ring of Air


Jeden ze Tří prstenů elfů, vyrobených bez pomoci Saurona. Vilya byl prsten ukovaný ze zlate se zasazeným modrým safírem. Proto byl znám jako Modrý prsten nebo Prsten se safírem, ale také se nazýval Prsten vzduchu. Byl to prý nejmocnější ze Tří prstenů.
Tři prsteny byly vyrobeny v Eregionu v roce 1590 D. v.. Brzy na to, roku 1600, si jejich tvůrce Celebrimbor uvědomil, že Sauron v Orodruině vytvořil Jeden prsten, který si měl podmanit všechny ostatní Prsteny moci, včetně Tří (které sice byly vytvořeny bez Sauronovy přímé pomoci, ale podobným uměním, takže se na ně také vztáhl vliv Vládnoucího prstenu). Na radu Galadriel byly Tři prsteny poslány z Eregionu pryč: Nenyi se ujala Galadriel sama a Vilya s Naryou byly uschovány Gil-galadem v Lindonu. Sauron vtrhnul do Eregionu, zmocnil se Sedmi a Devíti prstenů a zabil Celebrimbora, ale Tři prsteny nezískal.
Po zničení Eregionu bylo rozhodnuto, že elfové potřebují nové útočiště a pevnost na východě Eriadoru a jako vhodné místo bylo vybráno údolí Imladris, kam se předtím uchýlil Elrond se zbytkem přeživších Noldor z Eregionu. Elrond se stal pánem tohoto útočiště a Gil-galad mu daroval prsten Vilyu.
Po Sauronově pádu na konci Druhého věku si mohl Elrond Vilyu nasadit a používat její moc k udržování Roklinky a zabraňování úpadku.
Když byl ve Válce o Prsten zničen Jeden prsten, ztratily i Tři prsteny svou moc. Brzy nato se Elrond vypravil do Šedých přístavů, aby odplul na Západ a Modrý prsten tak spolu se zbylými dvěma ze Tří prstenů navždy opustil Středozem.


zpět