Encyklopedie


Finduilas z Dol Amrothu

Finduilas of Dol Amroth


Finduilas
Adrahil
Ivriniel
Angelimir

Finduilas byla dcera knížete Adrahila Dol Amrothského a manželka vládnoucího správce Denethora II.. Byla pravděpodobně pojmenována podle elfské princezny Finduilas z Prvního věku, dcery Orodretha, krále Nargothrondu.

Finduilas se narodila roku 2950 a vyrůstala v Dol Amrothu na břehu moře. Roku 2976, ve svých 26 letech, se provdala za Denethora, syna vládnoucího správce Ectheliona II., který byl o dvacet let starší než ona.

Měla se svým mužem dva syny: Boromira narozeného roku 2978 a Faramira roku 2983.

Roku 2984 zemřel správce Ecthelion a Denethor po něm nastoupil do úřadu vládnoucího správce. Finduilas však v té době už chřadla: Ve velkém kamenném městě se jí nežilo dobře, chybělo jí moře a děsil ji blízký stín Mordoru. Proto jen o čtyři roky později, roku 2988, zemřela v 38 letech, tedy ve velmi mladém věku na jednu z Dúnedain.

Denethor se po její smrti nikdy znovu neoženil a stal se ještě zachmuřenějším a mlčenlivějším než předtím. Její synové na ni vzpomínali s láskou a Faramir později dal své vyvolené Éowyn modrý plášť pošitý stříbrnými hvězdami, který nosívala Finduilas.zpět