Encyklopedie


Fastred


Fastred
(dcera)
(dvě dcery)
(tři dcery)

Fastred byl syn rohanského krále Folcwinea. Narodil se roku 2858 za vlády svého děda, krále Folcy, a byl jedním z dvojčat spolu se svým bratrem Folcredem. Fastred je uváděn jako druhý, a tak můžeme předpokládat, že se narodil později a následníkem trůnu tak byl Folcred. Kromě toho měli ještě mladší sestru a nejmladšího bratra Fengela.

Když roku 2885 Haradští napadli velkou silou Gondor, správce Túrin II. požádal Rohiry o pomoc. Král Folcwine dodržel Eorlovu přísahu a vypravil na pomoc Gondoru velké vojsko. Chtěl se do jeho čela postavit sám, ale rozmluvili mu to, a tak vyslal své dva starší syny. Fastred s bratrem Folcredem se střetli s nepřáteli u brodů přes Poros a podařilo se jim je udržet a zastavit tak vpád Haradských. Oba však svůj chrabrý boj zaplatili životem a bok po boku v bitvě padli.

Na místě bitvy pak rohanští jezdci podle zvyku svého lidu navršili mohylu, kde byli oba bratři pohřbeni. Gondorští tuto mohylu nazvali sindarsky Haudh-in-Gwanûr (mohyla bratrů).

Správce Túrin II. jejich smrti velmi litoval a poslal králi Folcwineovi bohatou odplatu ve zlatě. Následníkem trůnu Rohanu se pak stal Fengel.

Princ Fastred se stal jedním ze slavných hrdinů Rohanu, a tak bylo jeho jméno jistě v následujících generacích oblíbené. Jeden Fastred byl také mezi rohanskými jezdci, kteří jeli s králem Théodenem na pomoc Minas Tirith ve Válce o Prsten, a padl v bitvě na Pelennorských polích. Kromě toho se ve Čtvrtém věku vyskytl také jeden hodit jménem Fastred ze Zeleného chlumku, který se oženil s Elanor Zahradníčkovou a stal se správcem Západní marky, ale jestli byl pojmenován podle hrdiny z Rohanu, není známo.zpět