Encyklopedie


Okřídlení netvoři

hell-hawks


Okřídlená obluda z Mordoru Okřídlená obluda z Mordoru s černokněžným králem
Obluda na Barad-dur Okřídlený netvor na Barad-dûr

Jako okřídlení netvoři se označují létající tvorové, na nichž jezdili nazgûlové poté, co přišli o své koně u Bruinenského brodu.

Jednalo se o tvory podobné ptákům, ale větší než jakýkoli jiný okřídlený tvor. Měli dlouhý krk, zobák a drápy, ale namísto peří měli holou kůži a jejich křídla byla tvořena kožnatými blánami jako křídla netopýrů. Jejich tělo ohavně páchlo.

Poprvé se na západě Středozemě objevili až během války o Prsten. Jejich původ není známý, ale snad se jednalo o zapomenuté tvory ze Starých časů, kteří na nějakém odlehlém místě kdesi v horách, kde je objevil Sauron a vyšlechtil je, až přerostli všechny ostatní létavé tvory a mohli nosit vzduchem nazgûly. Ti je pak využívali pro rychlá poselství (například k Sarumanovi do Orthancu), hlídkování na hranicích Mordoru, a velení bitvám.

S prvním z nich se setkalo Společenstvo prstenu při cestě na jih po Anduině. Legolasovi se podařilo jej sestřelit. Při bitvě na Pelennorských polích na jednom křídleném netvorovi létal Černokněžný král. Když se však snesl na zem k umírajícímu králi Théodenovi, statečná Éowyn netvorovi usekla hlavu (načež s pomocí Smíška zabila i jeho jezdce).zpět