Encyklopedie


Okřídlení netvoři


Jako okřídlení netvoři se označují létající tvorové, na nichž jezdili nazgûlové poté, co přišli o své koně u Bruinenského brodu.

Jednalo se o tvory podobné ptákům, ale větší než jakýkoli jiný okřídlený tvor. Měli dlouhý krk, zobák a drápy, ale namísto peří měli holou kůži a jejich křídla byla tvořena kožnatými blánami jako křídla netopýrů. Jejich tělo ohavně páchlo.

Poprvé se na západě Středozemě objevili až během války o Prsten. O jejich původu se neví téměř nic, ale pravděpodobně se jednalo o starodávné tvory, které Sauron využil a vyšlechtil tak, aby dorostli co největších rozměrů a mohli sloužit jako jezdecká zvířata pro nazgûly. Ti je pak využívali pro rychlá poselství (například k Sarumanovi do Orthancu), hlídkování na hranicích Mordoru, a velení bitvám.

S prvním z nich se setkalo Společenstvo prstenu při cestě na jih po Anduině. Legolasovi se podařilo jej sestřelit. Při bitvě na Pelennorských polích na jednom křídleném netvorovi létal Černokněžný král. Když se však snesl na zem k umírajícímu králi Théodenovi, statečná Éowyn netvorovi usekla hlavu (načež s pomocí Smíška zabila i jeho jezdce).zpět