Encyklopedie


Mordu

Ústa Sauronova, Pobočník věže Barad-dûr, Posel Mordoru

Mouth of Sauron, The Lieutenant of the Tower of Barad-dûr, Messenger of Mordor


Člověk, přesněji odpadlík z plemene Černých Númenorejců, který pro svou inteligenci vystupoval v přízni svého Pána stále výše, naučil se velikému černokněžnictví, znal velkou část Sauronovy mysli a byl brutálnější než všichni skřeti. Své jméno sám zapomněl (ačkoliv podle poznámek Tolkiena jeho jméno je Mordu (Černá noc, Černá temnota) a bylo jeho synem později publikováno) a sám se uváděl jako "Ústa Sauronova".

Mordu se osobně představuje v kapitole Černá brána se otevírá, kde jako herold a vyslanec zesměšňuje kapitány Západu a nabízí jim volný odchod domů, pokud budou souhlasit se svou kapitulací a finálním vítězstvím Saurona. Gandalf nakonec odmítá jeho požadavky, a Mordu na domluvené znamení nařizuje vojskům Mordoru k poslednímu boji. Mordu sám, pokud by Sauron ovládl Středozem (což se zdálo všem nevyhnutelné), se měl ubydlet v Železném pasu namísto zrádného Sarumana.

Přestože nepředvídaný konec války a porážka Saurona je známá, o Poslovi Mordoru se nic neříká, a jeho boj (a tedy smrt) nebyl zaznamenán.

Mordu je velmi spekulovanou postavou díky ohromujícímu prohlášení: "Vstoupil do služeb Temné věže, když poprvé opět povstala." Podle letopisů Temná věž poprvé povstala po Pádu Númenoru a návratu Saurona, tedy na konci Druhého věku. Sauronův návrat do Temné věže po ústupu z Dol Gulduru se označuje jako druhé. Jak byl ale člověk (nehledě na to, že je Númenorejec) mohl žít přes 3000 let a odmítat Ilúvatarův dar? Sauron získal zpět několik ze Sedmi Prstenů, a ještě před Pádem Númenoru rovněž spousty menších prstenů a jiných děl Gwaith-I-Mírdain, když vyplenil Eregion, a i tyto "zkušební prstýnky" byly podle Gandalfa pro smrtelníky nebezpečné. Rovněž žádný smrtelník nemohl praktikovat magii (Navíc je zde podobné prohlášení o černokněžnictví pomocí Prstenů v rukou lidí u Černých jezdců, než se stali neviditelnými Prstenovými přízraky). Lidé navíc tuto teorii argumentují tím, že si Mordu své jméno nepamatoval, kdežto Glum si své pamatoval i po 500 letech. Na druhou stranu Tolkien říká, že i v době Války o Prsten to stále byl živý člověk a nikoli přízrak. Ať už to bylo jakkoli, Mordu nějaký Prsten nosit musel, a Tolkien jako filolog byl v používání slov velmi přesný.



zpět