Encyklopedie


Holman Zelenoruký

Holman Greenhanded


Holman
Halfred
Holman Zelenoruký
Erling
Hending
Jeřabina
Růžena
Hopů Křepelka
Holman Chaloupka
Tolman

Holman Zelenoruký byl synem Halfreda Zelenorukého z Hobitína. Narodil se roku 2892. Rodina Zelenorukých se několik generací starala o zahrady v Hobitíně (odtud vzešlo také jejich příjmení) a Holman v rodinné tradici pokračoval. Stal se zahradníkem u Dna Pytle – zámožné hobití nory, postavené Bungo Pytlíkem.

Asi roku 2941 si vzal do učení svého synovce Peckoslava. Majitelem Dna Pytle tehdy už byl Bilbo Pytlík. Na jaře toho roku sehrál Holman, aniž by o tom věděl, významnou úlohu pro historii Středozemě. V Hobitíně se totiž zastavil čaroděj Gandalf, který sháněl nějakého hobita, kterého by poslal na dobrodružnou výpravu k Ereboru. Jedním z adeptů byl i Bilbo, kterého Gandalf znával jako malého kluka. Nezastihl ho ale doma, a tak se dal do řeči s Holmanem jako jeho zahradníkem. Holmanův popis jeho zaměstnavatele zaujal Gandalfa natolik, že se čaroděj rozhodl Bilba na výpravu poslat, což mělo dalekosáhlé důsledky (nalezení Jednoho prstenu).

Holman sám neměl syna, takže Peckoslav později převzal Holmanovu zahradnickou živnost, kterou časem předal svému synu Samovi. Údaj o Holmanově smrti nemáme, nicméně víme, že se svou péčí o zahradu Dna pytle skončil asi roku 2961 (v roce 3001 vzpomínal Peckoslav, že se sám stará o zahradu Dna pytle už čtyřicet let a předtím pomáhal starému Holmanovi).zpět