Encyklopedie


Vilík

Bill


Vilík byl poník z Hůrky, kterého koupil 30. září 3018 Ječmínek Máselník pro Froda a jeho společníky, aby jim nahradil jejich poníky ztracené při přepadení hostince. Protože se té noci ztratilo mnoho koní a poníků, nikdo nechtěl svá zvířata prodat kromě Viliho Potměchutě, který měl jednoho vychrtlého poníka a byl ochoten ho prodat jen za přehnanou cenu dvanácti stříbrných penízků. Podle svého předchozího majitele byl pak poník pojmenován.
Vilíka si oblíbil Sam, který se o něj pěčlivě staral a poník na cestě brzy začal vypadat mnohem zdravěji a šťastněji než v Hůrce u Potměchutě. V Roklince se spřátelil s elfskými koni, od kterých se mnoho naučil. Pak pokračoval v cestě se Společenstvem Prstenu až k bráně Morie, kde musel být zanechán venku k velkému smutku Sama, který se obával, že poník nemá v divočině šanci přežít. Vilík ale překonal všechna nebezpečí a nakonec se vrátil zpět do Hůrky, kde se ho ujal hostinský Máselník.
Se Samem se poník opět setkal, když se hobiti vraceli z Roklinky zpět do Kraje. Vilík pokračoval v cestě s nimi a u mostu přes Brandyvínu se setkal i se svým dřívějším pánem Vilim Potměchuťem, který tam sloužil jako hlídač pro šéfa. Za jeho zacházení se mu poník odměnil pořádným kopancem.


zpět