Encyklopedie


Egalmoth


Egalmoth byl osmnáctý vládnoucí správce Gondoru. Narodil se roku 2626 a pravděpodobně byl pojmenován po gondolinském pánovi z Prvního věku.

Egalmoth nebyl přímým následníkem úřadu správce v mužské linii, ale když předchozí správce Ecthelion I. roku 2698 zemřel bez potomků, byl Egalmoth (jakožto vnuk jeho tety Morwen) nejbližším příbuzným, který po něm mohl úřad zdědit. Egalmoth tak byl prvním vládnoucím správcem, který se ujal funkce v čerstvě přestavěné Ecthelionově věži, jež byla právě toho roku dokončena.

Během Egalmothovy vlády znovu vypukla válka se skřety z Mordoru. Roku 2710 rohanský král Déor zjistil, že bývalá gondorská posádka v kruhu Angrenostu po se po letech izolace přidala na stranu Vrchovců a staví se k Rohanu nepřátelsky. Vyslal proto ke správci Egalmothovi poselstvo s prosbou o pomoc proti Vrchovcům, ale Egalmoth (pravděpodobně kvůli probíhajícím bojům se skřety na východě) nebyl schopen Rohanu pomoci.

Správce Egalmoth zemřel roku 2743 a po něm nastoupil jeho syn Beren, za jehož vlády přišla na Gondor těžká zkouška v podobě Dlouhé zimy a veolkých útoků korzárů.zpět