Minas Morgul

Minas Ithil, Věž (zapadajícího) Měsíce

Město v Gondoru v údolí v Horách stínu, založené roku 3320 D.v., po Pádu Númenoru. Původní jméno bylo Minas Ithil, "Věž Měsíce", jako protějšek Minas Anor na úbočí Ered Nimrais.
Město bylo nakrátko dobyto Sauronem už roku 3429 D.v., princ Isildur, který tam sídlil, uprchnul na sever a Sauron spálil Bílý strom. Po porážce Saurona bylo město obnoveno. Po další dvě tisíciletí to bylo důležité gondorské město, ačkoliv jeho význam postupně upadal, na rozdíl od Minas Anor, kam byl roku 1640 T.v. přestěhován královský dvůr.
Pevnosti v Ephel Duath na hranicích Mordoru byly postupně opuštěny, a tak se z Minas Ithil stalo docela ohrožené město. To se ukázalo roku 2000, kdy Morgulským průsmykem vyšli z mordoru Nazgulové a po dvouletém obléhání Minas Ithil dobyli.
Pán nazgulů se zde usídlil a město bylo gondorskými přejmenováno na Minas Morgul - "Černokněžnická věž". Pán nazgulů, Černokněžný král vyzval posledního Gondorského krále, Eärnura, na souboj před bránou Minas Morgul, ale když král Eärnur přijel, Pán nazgulů ho zajal a od té doby už krále nikdo neviděl. Potom vládli Gondoru správci a téměř tisíc let, než se do Mordoru vrátil Sauron, pro ně byla Minas Morgul největší hrozbou.
Ve Válce o Prsten bylo poraženo morgulské vojsko a zabit Černokněžný král. Po porážce zbytku Sauronovy moci byla Minas Morgul zničena a nepřaebývali tam již žádní lidé.