Minas Tirith

Minas Anor, Věž (vycházejícího) Slunce

Město v Gondoruna úpatí hory Mindolluiny, založené roku 3320 D.v., po Pádu Númenoru. Původní jméno bylo Minas Anor, "Věž Slunce", jako protějšek Minas Ithil na úbočí Ephel Dúath. Kolem města se rozprostírala nížina zvaná Pelennor.
Roku 2 T.v. zde Isildur zasadil semenáček Bílého stromu. 420 bylo město přestavěno králem Ostoherem. V roce 1636, kdy byl Gondor zpustošen velkým morem, zahynul i Bílý strom. O čtyři roky později přemístil král Tarondor královský dvůr do Minas Anor, kde také zasadil nový semenáček Bílého stromu. Roku 1900 král Calimehtar nechal postavit Bílou věž. Roku 2002 padla Minas Ithil pod vládu nazgulů a byla nazvána Minas Morgul. 2050 poslední král Gondoru odešel do Minas Morgul bojovat s pánem nazgulů a byl ztracen.
Od té doby vládli Gondoru Vládnoucí správci, z nichž byl první Mardil. 2698 správce Ecthelion přestavěl Bílou věž na Minas Tirith - "Strážní věž". 2852 zemřel správce Belecthor II. a také Bílý strom; žádný semenáček nebylo možno nalézt.
V roce 3019 proběhla před branami města největší bitva třetího věku, bitva na Pelennorských polích, kde bojovalo vojsko Gondoru a jeho spojenců z Rohanu proti armádě Jižanů a Morgulskému vojsku pod vedením Pána nazgulů, jenž však v bitvě zahynul.
Po válce bylo město obnoveno jako královské sídlo králem Elessarem. Byl též nalezen semenáček Bílého stromu, který byl znovu zasazen před Bílou věží.