Encyklopedie


Morwen z Lossarnachu


Morwen
(tři dcery)
(knížata z Dol Amrothu)
Lothíriel
Elfwine

Morwen z Lossarnachu byla gondorská šlechtična, která se stala královnou Rohanu, manželkou krále Thengela.

Morwen se narodila roku 2922. Její rodina pocházela z Belfalasu a byla příbuzná s rodem knížat z Dol Amrothu, ačkoli později se přestěhovala do kvetoucího údolí Lossarnach. Tam se s Morwen seznámil rohanský princ Thengel, který dlouhá léta pobýval v Gondoru ze vzdoru proti svému otci, králi Fengelovi.

Morwen se roku 2943 provdala za Thengela, třebaže byl o sedmnáct let starší, a narodilo se jim pět dětí: po synovi Théodenovi (pozdějším králi Rohanu) čtyři dcery, z nichž nejmladší byla Théodwyn (matka Éomera a Éowyn). Morwen, díky svému númenorskému původu, měla značně vyšší postavu než většina Rohirrim, což po ní zdědili také její potomci.

Morwen a Thengel nějaký čas žili v Lossarnachu, kde se také narodily jejich první tři děti. Teprve když král Fengel roku 2953 zemřel, přestěhoval se Thengel s rodinou do Rohanu, aby se ujal trůnu. Tam se Morwen narodily dvě nejmladší dcery.

Morwen žila po boku krále Thengela v Edorasu během sedmadvaceti let jeho vlády a snad i díky ní se začala v královském domě používat gondorská řeč, což ovšem ne všichni v Rohanu pokládali za dobré.

Není známo, kdy královna Morwen zemřela. Vzhledem k jejímu věku je však pravděpodobné, že přežila svého manžela. Knížata z Dol Amrothu se díky svému númenorskému původu dožívali zpravidla přes sto let a tak je teoreticky možné, že se Morwen dožila i války o Prsten není však o ní v té souvislosti nikde zmínka, a tak to nemůžeme říci s jistotou.zpět