Encyklopedie


Marach


Marach
Imlach
Zimrahin
Amlach

Marach byl jedním z prvních vůdců Edain v době, kdy překročili Ered Luin a vstoupili do Beleriandu. Narodil se roku 282 P. v.. Vedl Třetí dům Edain, kterému se také podle něj říkalo Marachův dům (nebo později, podle Marachova potomka, Hadorův dům). Byl otcem dvou synů Malacha a Imlacha.

Marachův lid byl nejpočetnější z Edain, kteří v Prvním věku putovali na západ. Kvůli svému počtu zaostali v putování a vstoupili do Beleriandu až po Bëorově lidu a Haladin. Marach se doslechl, že Bëorův lid se usadil v úrodné zemi na západ od Gelionu, a tak se nezdržoval v Ossirioandu, ale brzy pokračoval po trpasličí cestě do Estoladu, kde se jeho lid usídlil na jih a na východ od zemí Barana, syna Bëorova.

Marachův lid byl přátelský k Noldor a velká část ale byla ochotna pokračovat dále na západ. Marach sám byl již dlouhým putováním znaven, a tak se s částí svého lidu rozhodl zůstat v Estoladu, ale mnoho mladých mužů z jeho lidu, včetně jeho staršího syna Malacha vyslyšelo nabídku krále Fingolfina a odešli na nějaký čas do služby do Hithlumu. Malachův syn Magor pak část lidu odvedl až do západního Beleriandu, kde se usadili na jižním úbočí Ered Wethrin. Marachův mladší syn Imlach pravděpodobně zůstal s ním v Estoladu.

Roku 369 byla svolána velká rada Edain ze všech domů, která měla ujasnit postoj ke spojenectví s Noldor a účasti na válkách s Morgothem. Marachův vnuk, Imlachův syn Amlach tam stal jedním z vůdců nespokojenců, ale poté se přidal na stranu přátel elfů.

Marach zůstal v Estoladu až do své smrti roku 376.zpět