Encyklopedie


Bulíkové

Boffins


Bulíkové byli starý a významný rod hobitů z Kraje. Byli to poměrně zámožní, nejspíš srovnatelně jako Pytlíkové z Hobitína, ale ne tolik jako starodávné rody Bralů a Brandorádů. Také stejně jako Pytlíkové používali členové rodu krátká a jednoduchá jména (na rozdíl od Bralů, Brandorádů, ale také Bulvů).

Rod Bulíků byl tradičně spojený s Východní čtvrtkou a oblastí jižně od Bělohrázdy. Aspoň jeden člen rodu ale bydlel ve vesnici Záhoří na sever od Hobitína. Byl to zřejmě zámožný hobit, protože zaměstnával Samova bratrance Jindrolíma. Víme, že Folko Bulík po vyklizení Dna pytle šel po snídaní domů – to naznačuje, že bydlel poměrně blízko, a dalo by se tak odvozovat, že v Záhoří bydlel jeho otec Vigo. Na druhou stranu Vigo byl hlavou rodu, a je tedy pravděpodobné, že sídlil spíš na tradičním rodovém území ve Východní čtvrtce.

Mezi důležité členy rodu patřila Beryla Bulíková, která se provdala za nejstaršího zaznamenaného člena rodu Pytlíků, Balba, a byla tak předkem většiny Hobitů, kteří se vyznamenali v událostech Války o Prsten. Dále pak stojí za zmínku Folko Bulík, který byl přítelem Frodo Pytlíka a pomáhal mu se stěhováním z Dna pytle, ale zřejmě nepatřil k úzkému kruhu spiklenců, kteří odhalili jeho záměr odejít z Kraje kvůli Prstenu. Dva malé Bulíky (u kterých neznáme jména) společně s jedním Bulvou vyhodil Frodo ze Dna pytle po Bilbově oslavě, když ve sklepech hledali poklady. Mohl to být například jeho synovec Tosto Bulík a některý z potomků Rollo Bulíka.

Buffo Bulík
Basso
Briffo
Bosko
Otto
"Tlustý"
Levandule
Ponravová
Prvosenka
Hugo
Uffo
Rollo
Blanko
Kšandička
Druda
Pelíšková
Safíra
Doupalová
Lobélie
Kšandičková
Bruno
Kšandička
Jasmína
Gerda
(různí potomci)
Jago
Gruffo
Adalbert
Bulva
Herugar
Bulva
Filibert
Bulva
Griffo
Vigo
Odovakar Bulva
Sedmikráska
Pytlíková
Tosto
Folkozpět