Encyklopedie


Lorgan


Tuor v Hithlumu Příběh Tuora, první část

Lorgan byl náčelník Východňanů spojených s Morgothem. Stal se vládcem Dor-lóminu jako Morgothův leník poté, co Morgoth roku 473 P. v. zvítězil v Nirnaeth Arnoediad a obsadil Hithlum. Pod Lorganovo velení spadali jak Východňané, tak skřeti, kteří se také v Hithlumu usadili. Lorgan stejně jako většina Východňanů pohrdal pozůstatkem Hadorova lidu, z něhož udělal otroky v jejich vlastní zemi, a nenáviděl elfy (tu hrstku, která ještě v Hithlumu zůstávala).

Roku 492 Lorgan díky svým zvědům zjistil, že elfský lid pod vedením Annaela, který žil ve skrytu v horských jeskyních Androth, se chystá tajně opustit Dor-lómin a odejít na jih. Lorganovi muži a skřeti je přepadli a podařilo se jim zajmout šestnáctiletého Tuora, syna Huorova, z rodu pánů Dor-lóminu. Lorgan udělal z Tuora svého otroka na tři roky, než se Tuorovi podařilo uprchnout. Tuor se pak stal osamělým psancem, který vytrvale přepadal skřety a Východňany, až Lorgan vypsal na jeho hlavu vysokou odměnu. Lorganovým mužům se však nikdy více nepodařilo Tuora dopadnout a roku 495 Tuor z Dor-lóminu záhadně zmizel (odešel skrz Noldorskou bránu k moři, což však Lorgan nikdy nezjistil).

Roku 502 Morgoth propustil po osmadvaceti letech zajetí Húrina, pána Dor-lóminu. Húrin přišel zpět do své vlasti, ale Morgothovi služebníci měli příkaz chovat se k němu s úctou, což Húrinovi ze strany jeho vlastního lidu vysloužilo pohrdání a ze strany Východňanů závist a strach. Húrin nakonec přišel k Lorganovi a oznámil mu, že odchází z Dor-lóminu pryč. Lorgan oslovil Húrina jako svého přítele a žádal jej, aby řekl Morgothovi, že se k němu Lorganovi lidé chovali přátelsky. Húrin ale Lorganovo přátelství odmítl a popřel, že by byl jakkoli spolčen s Morgothem. Nato Lorganovi muži tasili meče a chystali se Húrina zabít; Lorgan je však zadržel, protože byl chytřejší než ostatní a postřehl zlý úmysl, se kterým Morgoth Húrina propustil.zpět