Encyklopedie


Belthronding


Belthronding byl veliký luk z černého tisového dřeva, který používal doriathský elf, velký lučištník a náčelník Thingolových hraničářů Beleg Cúthalion. Tato zbraň se v mnohém vymyká běžnému pojetí zbraně – artefaktu. Byl to bezpochyby skvělý, nádherně zpracovaný a velmi silný luk, ale není o něm známo, že by byl (na rozdíl od jiných artefaktů) obdařen nějakou „zvláštní“ mocí. V tomto případě se dá téměř jistě říci, že zbraň proslavil její majitel a ne že starší a mocná zbraň pomohla ke slávě jejímu majiteli.
Tvůrcem Belthrondingu byl s největší pravděpodobností sám Beleg, velký lovec, znalec lesa, stopař a bojovník, nejspíše počátkem Prvního slunečního věku. Beleg se často pohyboval v lesích na hranicích Doriathu, kde pronásledoval skřetí oddíly, které stále častěji ohrožovaly severní okraje země, a tento luk byl jeho nejoblíbenější zbraní. V lukostřelbě se Belegovi široko daleko nikdo jiný nevyrovnal. Není tedy divu, že luk byl jeho hlavní zbraní, kterou nikdy neodkládal. Když Beleg v roce 487 Prvního věku přišel za svým přítelem Túrinem na Amon Rûdh a zůstal s ním, byla celá ta země široko daleko známá jako Dor-Cúarthol, Země Luku a Přilby. Beleg pak s Túrinem a jeho druhy bojoval proti Morgothovým stvůrám. Jednoho dne se však skřeti (díky zradě trpaslíka Mîma, který se přátelil s Túrinem, ale upřímně nenáviděl Belega) dostali k Amon Rûdhu. Skřeti vyplenili Amon Rûdh a zabili jeho obránce. Túrina ale nezabili. Vzali ho s sebou jako zajatce. Beleg byl sice zraněn, ale dosud žil. Když se trochu zotavil, vzal svůj luk Belthronding a meč Anglachel a vydal se za skřety, aby přítele Túrina zachránil. Cestou se setkal s Gwindorem, nargothrondským elfem, kterého zajal Morgoth v Nirnaeth Arnoediad a kterému se podařilo uprchnout. Gwindor se k Belegovi přidal a společně Túrina zachránili. Túrin byl ale v bezvědomí. Když ho Beleg zbavoval pout, smekla se čepel jeho meče a Túrin se probral. Protože byla noc a on byl ještě dezorientovaný, nepoznal svého zachránce. Domníval se, že se nad ním sklání skřet s taseným mečem, který ho chce zabít. Vyrval mu tedy meč z rukou a domnělého nepřítele zabil. Beleg tedy přišel o život nešťastnou náhodou rukou přítele Túrina. Byl pohřben na okraji Taur-nu-Fuinu i se svým lukem.
Pomyslný „život“ skvělého luku Belthrondingu tedy skončil spolu s životem jeho pravděpodobného tvůrce a zcela jistě jediného majitele lučištníka Belega.


zpět