Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "pět a dvě":


Původní příspěvek:
Neral
26.01.2006 13:33:33 id985 Re: enti  
Menelmacar 26.01.2006 01:01 napsala:
Docela by mne zajímalo, jak si vykládat ten mnohde využívaný výraz "svobodné národy". Jsou to ty svobodné vůlí nebo ty, co nejsou v područí Zla...?
Já bych řekl, že musí platit obojí zároveň. Tudíž mezi ně nepatří ani skřeti nebo obři, ani mluvící zvířata, jako orli nebo havrani...
(I když s těmi Manwëho orly máš pravdu, že by se tady dalo uvažovat o tom, že jsou to nějací mocnější duchové, ale platí to samé i pro orly ze Třetího věku?)
Menelmacar 26.01.2006 01:01 napsala:
Ale zpět. Tahle verze je zajímavá, dá se však na to nahlížet i jinak. Ohledně probuzení entů elfy a jejich řeči: Řeč byla pro enty jistě zlomem (což, dle Stromovousových slov, velice vnímali), ale nevypadá pravděpodobně, že by předtím nebyli myslícími bytostmi. Snad jen vnímali svět hodně odlišně, odlišně se projevovali a taky komunikovali navzájem. Mezi námi, vždyť byli do určité míry "kytky". Že nemluvili jazykem Valar a později si vytvořili (svým osobitým způsobem) po vzoru elfů řeč, také nemusí být pro Maiar vylučující. Přišli až dlouho po vzniku Ardy, když Ilúvatar takto uskutečnil Yavanninu myšlenku. Nápad, že těmito duchy jsou "fëar podobné jako u elfů" mi přijde prapodivný, i když... Předně fëar koho, odkud...?
No ono je hlavně otázka, jak vůbec definovat Maiar. Dalo by se možná říct, že to jsou ti duchové, kteří přišli do Ardy na jejím počátku a nepatřili k Valar. Pak by tam enti nejspíš nepatřili, protože je nanejvýš pravděpodobné, že duchy entů povolal Ilúvatar "zvnějšku", takže se v Ardě objevili později. Sice je pravda, že třeba i takový Tulkas přišel do Ardy o něco později než ostatní Valar a přesto se mezi ně počítá, ale to je něco trochu jiného. No, samozřejmě by správné bylo posuzovat původ duchů ne podle toho, kdy přišli do Ardy, ale jestli existovali už před ní a účastnili se hudby Ainur (v tom je asi ta podstata problému), ale to těžko posoudíme.
Nicméně vzhledem k tomu, že enti jsou evidentně v něčem dost odlišní od známých Valar a Maiar, tak by mě nepřekvapilo, kdyby to byl prostě i úplně jiný druh duchů (otázka, co si pod tím představit, žeicon_wink.gif), kteří se v Ardě objevili pouze za tímto účelem. Pak je samozřejmě opět otázka, jestli předtím existovali mimo Ardu jako Ainur, a nebo jestli je Ilúvatar teprve stvořil k tomuto poslání. A potom by asi bylo na místě srovnání s fëar elfů (a lidí... a trpaslíků), když se poprvé objevili na světě.
Menelmacar 26.01.2006 01:01 napsala:
Huorni jsou všeobecně zajímaví. Má ale cenu je zde uvažovat, jinak řečeno, jsou vůbec enti?
Huorni by se dali možná přirovnat k těm mluvícím zvířatům - tedy k bytostem, které mají určitou míru inteligence, ale nemají duši - fëa (jako enti). Pravda je, že Stromovous v PP dost zdůrazňuje, že se liší "enti a věci, které vypadají jako enti, a nejsou, abych tak řekl".