Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "dvě a dvě":


Původní příspěvek:
Good Man
04.04.2012 09:06:06 id4730 Re:  

Ano, Modří čarodějové skrze podnícení zrad silně oslabili Východ, který by jinak zaplavil Západ. Sice ne způsobem, že dohnali barbary a jejich náčelníky a krále k přesvědčení, že nebudou bojovat za Temnou moc, avšak lze si představit, jak jim nakukali mezi sebou různé lži vedoucí ke vzpourám mezi nimi samými o tom, kdo získá přízeň Pána, kdo si vezme bohatství a kdo bude ošizen, atd...

Hodně mám problém, abych někdy rozpoznal, co je ranější a co pozdější verze. (Tolkien prý někde říkal, že o Modřých čarodějích se nic neví, a že asi svůj úkol nesplnili). Ano, první a starší verze vtištěná do NP. Až v dopisech mluví o novější verzi, totiž to byl jen doplněk na žádost čtenáře, který se ptal na Glorfindela.

Tak Silmarillion je například výhradně ze starších verzí... viz už hned Valaquenta, to dělení Valar a Maiar. Tam se říká, že Valar přitáhli i duchy téměř tak velké jako jsou sami (tedy některé z předních Maiar), zatímco dopis, který jsem uvedl předtím, výslovně říká především to, že jen Aratar mocí a autoritou jsou rozhodně nad Maiar. V HoME jsou zmíňky o Ossëm jako o Valovi, to samé Salmar, Nessa je náčelnicí Maiar, Eönwë a Ilmarë synové atd... Z těchto různých verzí vyplývá, že jasně stanoveni jsou Aratar, a i to je jen další 'zažitý' název pro 9 velkých duchů. Pořád jde především o autoritu mezi nimi. Proč se tolik Maiar vzbouřilo až na Ardě než-li je Melkor zkazil v Eä, třeba Curumo. Tomu se asi také nějak nelíbilo, že, i když věděl, že je veliký, nemá slovo jako Aratar, a pak s tím, jak viděl Temného pána jeho 'neodbytnost' přes všechny porážky a úklady Mocných, se snadněji dal zkorumpovat a představovat si, že je sám Temný pán navzdor Pánům Západu.