Web

O webu - trocha historie ^_^


Tak, tady bych asi měl napsat něco o Angrenostu. Otázka je, co. Mohl by to být suchý výčet toho, co tady najdete, ale to se mi moc nechce. Asi by to bylo i zbytečné, protože tu toho není zase tolik, abyste na to nepřišli prostě probrouzdáním skrz web. A tak bude asi lepší, když napíšu něco o tom, proč tady Angrenost je, a tak podobně. Ale budu se snažit, aby to nebylo moc filozofické. ^_~
Pokud vás nebude nudit si to pročíst, tak doufám, že se z toho aspoň něco zajímavého o Angrenostu dozvíte. Pokud se vám to číst nechce, tak vám musí stačit informace na hlavní stránce. Takže, nejlepší asi bude, začít od začátku. První myšlenka byla celkem jednoduchá a logická: "Udělám si nějaký web o Tolkienovi." Upozorňuju, že to samozřejmě nemělo souvislost s filmem Pán prstenů, ale byl to prostě důsledek skutečností, že jsem měl v oblibě Tolkienův svět a zároveň jsem právě ovládl základy HTML. Datum zprovoznění prvotní verze bylo 1. 12. 2001. Je to už dost dávno, samotného mě teď překvapilo, když jsem zjistil, že už to je víc než čtyři roky, co jsem začal na webu pracovat.
Možná vás zajímá, proč zrovna Angrenost. No, nějaký obzvlášť hluboký důvod to nemá, vedla mě jednak snaha, aby se ten název trochu odlišoval, protože něco jako "Moje tolkienovská stránka" nebo "Web o Středozemi" nezní moc originálně. Dalším faktorem byla v hloubi duše hlodající myšlenka, že když název začíná na A, tak je zpravidla na začátku abecedních seznamů, což se může hodit. Ale kromě toho patřil Železný pas i mezi má oblíbená místa z Pána prstenů, takže po důkladném zvážení to více méně vyplynulo samo. Takže jsem vytvořil první jednoduchý web, který se vyznačoval tím, že asi polovina z jeho nevelkého počtu stránek obsahovala nápis "Under construction" a černožlutou ikonku stejného významu. Pro začátek nic moc. Ale už tehdy existoval zárodek encyklopedie.
To, že jsem začal pracovat na encyklopedii, mělo vlastně stejný důvod, jako to, že jsem svůj web pojmenoval Angrenost (mám teď na mysli ten první z uvedených důvodů) - chtěl jsem něco, co ostatní nemají. Nebo aspoň většina ostatních. Každopádně jen ty, co opravdu něco znamenají. ^_^ A tak jsem opsal rejstřík z Pána prstenů a začal pomalu psát k jednotlivým místům texty. Tady se samozřejmě nabízí další otázka - proč zrovna geografická encyklopedie, proč jenom místa a ne postavy? No, žádný komplikovaný důvod v tom není, jdo prostě o to, že udělat encyklopedii míst je jednodušší, než udělat encyklopedii všech pojmů. Protože jsem chtěl udělat tu encyklopedii dobrou, tedy aby se o každém pojmu mohl člověk něco dozvědět, bylo mi jasné, že když budu dělat místa, tak můžu docílit určité systematičnosti, která by se mohla časem vyplatit. Postav a dalších věcí je ale ohromná spousta, takže bych se u nich nemohl vyhnout tomu, že by byl ze začátku buď popsaný jen zlomek, nebo větší část, ale zato jen hodně stručně. Takže zatím se pokusím o to, aby encyklopedie míst byla opravdu co nejsystematičtější. A potom? Kdo ví. Určitě by mě těšilo pokračovat v encyklopedii i postavami a dalším. Ale zatím je pořád ještě dost práce na geografii.
Encyklopedie byla tedy součástí Angrenostu už od samého začátku. A o moc víc tu toho tehdy nebylo. Až po roce, 10. 12. 2002, přišlo nové větší vylepšení - slovník. S tím to začalo tak, že jsem se chtěl naučit elfské písmo - tengwar. Jak jsem se tak učil, tak jsem usoudil, že by se hodilo naučit se i něco z elfského jazyka, tedy Quenyi. Našel jsem jisté skvělé stránky a studoval gramatiku, ale hlavně mě ohromil docela rozsáhlý slovník. A tak bylo rozhodnuto, co bude obsahovat další část mých stránek. Protože jsem ale chtěl, aby to za něco stálo, nezvolil jsem jednoduchou metodu zkopírovat a vložit, ale začal jsem všechna slovíčka z angličtiny poctivě překládat a zapisovat do excelu. Když to pak bylo po hodně dlouhé době hotové, z excelu jsem to zkopíroval do HTML, seřazené jednak podle češtiny, jednak podle Quenyi.
Když byl hotový slovník, a k němu ještě pár dalších věcí, týkajících se elfštiny, na dlouhou dobu nebyly na Angrenostu žádné inovace. Delší dobu mě už trochu otravovalo to, že pro každou stránku musí být zvláštní HTML soubor, což v případě encyklopedie, která už měla mnoho desítek záznamů, bylo trochu nepraktické. Tak jsem začal pošilhávat po PHP, které by mi umožnilo se tomu pomocí databází vyhnout. Ale radši jsem nechtěl Angrenos využít pro první začátečnické pokusy s PHP a radši jsem pracoval na jiných stránkách, zejména na prestižním webu s fotkama našich profesorů. ^_~ Zárověň jsem ale počítal s tím, že co nejdřív předělám i Angrenost, takže nemá cenu nějak moc se zabývat původní verzí - a výsledný efekt byl ten, že jsem Angrenost víc než půl roku neaktualizoval.

Pokračování příště...
(zrovna mě nenapadá, co psát dál, ale určitě budu co nejdřív pokračovat)


zpět