Úvodník

27. červenec 2020 - Nějaký čas jsem tu zanedbal doplňování obrázků do galerie. i když jsem během posledních pár let až tak moc nových ilustrací nevytvořil, ta přece jenom nějaké ano, a to především díky výzvě Inktober, které jsem se zúčastnil už dvakrát, v roce 2018 a 2019.

více...

Novinky

 
30. červenec 2020: Bilbovy hodiny
Bilbovy hodiny
Bilbovy hodiny na krbové římse (a pod nimi dopis od Thorina Pavézy) více»
 
30. červenec 2020: Střežené město
Střežené město
Minas Tirith, Střežené město více»
 
30. červenec 2020: Gorthaur Krutý
Gorthaur Krutý
Gorthaur Krutý, pán vlkodlaků více»
 
30. červenec 2020: Frodova oslava na rozloučenou
Frodova oslava na rozloučenou
Frodova poslední oslava narozenin před odchodem ze Dna pytle více»
 
28. červenec 2020: Falathar
Falathar byl námořník v pozdním Prvním věku, jeden ze tří společníků Eärendila. Jeho jméno je sindarské. Jeho přesný význam není známý, ale je odvozeno od falas "pobřeží". ... více»
 
27. červenec 2020: Obrázky z inktoberu
Nějaký čas jsem tu zanedbal doplňování obrázků do galerie. i když jsem během posledních pár let až tak moc nových ilustrací nevytvořil, ta přece jenom nějaké ano, a to především ... více»
 
27. červenec 2020: Isildurův svitek
Isildurův svitek
Isildur píše svůj svitek, v němž zaznamenal získání Prstenu více»
 
26. červenec 2020: Eärendilova hvězda
Eärendilova hvězda
Eärendilova hvězda - Loď Vingilot se zářícím silmarilem více»
 
26. červenec 2020: Thingol a Melian
Thingol a Melian
Setkání Thingola a Melian více»
 
26. červenec 2020: Vingilótë
Vingilótë neboli Vingilot byla loď, na které se Eärendil a Elwing plavili do Amanu, aby požádali Valar o odpuštění a pomoc ve válce proti Morgothovi. ... Název Vingilótë znamená ... více»
 
26. červenec 2020: Morgulduina
Morgulduina
Řeka Morgulduina v Imlad Morgul více»
 
18. červenec 2020: Gwaihir
Pán větru Gwaihir sídlil ve svém hnízdu spolu se svým druhem až na vrcholcích Okružních Hor. ... Zúčastnil se spolu se ... více»
 
14. červenec 2020: Thráin I.
Thráin byl král Durinova lidu a král pod Horou, zakladatel trpasličího království v Ereboru. Byl synem Náina I. a narodil se roku 1934 v Khazad-dûm (jako poslední z králů Durinova lidu). ... více»
kanál Atom Atom
Bilbovy hodinyAldamir GondorskýTuor přichází do VinyamaruAtanatar II. Gondorský

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.