Hithaeglir

Mlžné hory

Velké pohoří na severozápadě Střdozemě, oddělující Eriador od Rhovanionu. Táhnulo se od kopců kolem Železného pasu a štítu Methedrasu, Rohanskou branou oddělených od úpatí Ered Nimrais, na daleký sever k hoře Gundabad a dál na severozápad h nejsevernější hoře Carn Dum.
Prý ho kdysi za věků temnoty vztyčil Melkor, jako překážku pro Oromëho který jezdil po Středozemi. Při Velké pouti na západ se elfové v lesích na úpatí hor dlouho zdrželi, a někteří (Nandor) tam zůstali. O mnoho později, v prvním slunečním věku překročily hory první družiny lidí. V jižní části pod horami Caradhras, Celebdil, Fanuidhol se nacházelo prastaré trpasličí království Khazad-dum, založené Durinem Nesmrtelným.
Hlavně ve Druhém a třetím věku se v Hithaegliru začali usazovat skřeti a postupem času zneprůchodnili většinu průsmyků. Svou hlavní pevnost vybudovali v Gundabadu. Když se roku 1980 T.v. v Morii objevil Balrog, zabil Durina VI. a trpaslíci uprchli, skřeti se nastěhovali i do Morie.
Asi roku 1300 se v Carn Dum opevnil Černokněžný král, hlavní z Nazgulů, založil temnou říši Angmar a mnoha útoky postupně způsobil zánik Arnoru roku 1974. V roce 1975 byl poražen vojsky Lindonu a Gondoru a jeho říše byla zničena.
V horách Hithaegliru odnepaměti sídlili také orli. Na konci Třetího věku byl jejich vládcem Gwaihir, "Pán větru".

Hory v Hithaegliru: Dol Baran, Methedras, Fanuidhol, Celebdil, Caradhras, Gundabad, Carn Dum