Encyklopedie


Komnata Mazarbul

Chamber of Mazarbul


Komnata Mazarbul, neboli komnata záznamů byla důležitá komnata v Khazad-dûm – byla místem, kde se shromažďovaly záznamy a kroniky. Nacházela se na sedmém podlaží v blízkosti dvacátého prvního sálu.

Když roku 2989 Balin přivedl skupinu trpaslíků s cílem znovu obsadit starobylé trpasličí království, usadili se právě v dvacátém prvním sále a Balin si za své sídlo zvolil komnatu Mazarbul.

Když byl Balin roku 2994 zabit, byl pohřben v kamenném sarkofágu v komnatě Mazarbul. A bylo to také zde, kde zbytek trpaslíků z jeho kolonie kladl poslední zoufalý odpor skřetům a nakonec byli všichni zabiti. Tyto události byly zaznamenány v knize Mazarbul.

Roku 3019 našlo komnatu Mazarbul a Balinovu hrobku Společenstvo prstenu. Gandalf objevil knihu Mazarbul a předal ji Gimlimu. Záhy ale museli čelit útoku skřetů pod vedením balroga. Po odražení prvního útoku ustoupilo Společenstvo východními dveřmi a Gandalf se je pokusil svou mocí zajistit proti otevření, zatímco z druhé strany se je balrog snažil otevřít. Dveře tento nápor z obou stran nevydržely, roztříštily se a zeď i strop komnaty povolily a sesuly se, takže komnata Mazarbul tak byla pravděpodobně zavalena.zpět