Encyklopedie


Východní čtvrtka

Eastfarthing


Jedna ze čtyř čtvrtek Kraje. Na východě byla ohraničena řekou Brandyvínou, za níž se rozkládalo Rádovsko, na jihu a jihozápadě s Jižní čtvrtkou, na západě se Západní čtvrtkou a na severozápadě se Severní čtvrtkou. Na rozhraní Východní, Jižní a Západní čtvrtky se nacházel Tříčtvrtkový kámen. Část Východní čtvrtky na jihu podél Brandyvíny se nazývala Blata a lišila se od zbytku Kraje tím, že tu žili obyvatelé převážně statovského původu, kteří udržovali některé zvyky považované ostatními obyvateli Kraje za podivné a měli poměrně blízko k Rádovským.

Napříč Východní čtvrtkou procházela Velká východní cesta, od Brandyvínského mostu na západ k Povodí a dál směrem k Velké Kopanině na Bílých vrších. Podél ní se nacházely vesnice Bělobrázda a Žabovřesky. U Brandyvínského mostu odbočovala z Východní cesty menší cesta směrem na jih do Pařezova, Rákosin, Hluboče a Jiviny. V Pařezově dále odbočovala cesta na západ směrem do Bralska. Kousek od ní se nacházela vesnice Lesany.

V Bělobrázdě odbočovala z Východní cesty na sever cesta, která vedla přes Brodek do Zjizvených kopců, dále do Jezevčin a nakonec se napojovala na hlavní cestu do Severní čtvrtky, která odbočovala z Velké východní cesty mezi Žabovřesky a Povodím. Ještě dále na sever za Zjizvenými kopci se nacházela vesnička Bludov.

Východní čtvrtka byla poměrně zalesněná; rozkládala se tu oblast zvaná Zelené kopečky a dále na východ Zálesí. Právě tudy šel Frodo se svými společníky na odchodu z Kraje - částečně proto, že se chtěl naposledy projít známou krajinou, a částečně aby nevzbudili příliš mnoho pozornosti.

Kromě Brandyvíny protékala Východní čtvrtkou hlavní říčka Kraje - Voda - a na jihu říčka Krajánka, která tvořila hranici s Jižní čtvrtkou. Dále jsou známy dva potoky: Čemejřák a Pařezovský potok.
zpět