Encyklopedie


Stará cesta hvozdem

Old Forest Road

Trpasličí cesta, Men-i-Naugrim

Dwarf Road


Starobylá cesta známá jako Stará cesta hvozdem či Trpasličí cesta (sindarsky Men-i-Naugrim) byla hlavní spojnicí ze západu na východ Rhovanionu přes Velký zelený hvozd (později Temný hvozd).

Postavili ji trpaslíci z Khazad-dûm pro kontakt se svými koloniemi ve východním Rhovanionu (jako byly Železné hory a s dalšími skupinami trpaslíků dále na východě, ale také obchodní cesty k dalším národům ve Rhovanionu.

Cesta vycházela z Khazad-dûm směrem na sever údolím Anduiny přes Kosatcovou řeku až do místa zhruba na půl cesty mezi Khazad dûm a starodávným trpasličím shromaždištěm v hoře Gundabad. Zde se stáčela na východ, aby překročila Anduinu po velkém mostě. V těchto místech se také oddělovala směrem na západ cesta, překračující Mlžné hory a pokračující směrem na západ do Eriadoru, kde byla známá jako Velká východní cesta. Trpasličí cesta pak pokračovala přímo na východ napříč celým Velkým zeleným hvozdem až k řece Celduině.

Cesta byla nejvíce využívaná v první polovině Druhého věku, kdy mnoho trpaslíků z Ered Luin přesídlilo do Khazad-dûm a Železných hor. Za války Poslední aliance byl most přes Anduinu opraven a zesílen, aby unesl armády Elendila a Gil-galada na tažení proti Sauronovi.

V době výpravy k Ereboru byl most přes Anduinu dávno zřícený a na jeho místě existoval jen Starý brod, cesta přes Temný hvozd byla zarostlá a její východní konec málo používaný. Thorin měl původně v plánu putovat právě tudy, ale na doporučení Medděda raději zvolil Elfskou stezku.

Po bitvě pěti armád a obnovení Ereboru byla pravděpodovně Stará cesta hvozdem obnovena a opět používána trpaslíky – Glóin při návštěvě Rolkinky mluví o tom, že Meddědovci udržují cestu bezpečnou.zpět