Encyklopedie


Palantíry

Sedm kamenů, Vidoucí kameny

Seeing-stones, Seven Stones


Palantír z Elostirionu Elendilův palantír ve věži Elostirion

Palantíry neboli Vidoucí kameny byly zvláštní artefakty, které pravděpodobně vymyslel a vyrobil sám Fëanor během Věku Stromů v Eldamaru. Jejich počet není známý, víme o osmi (sedm ve Stedozemi a jeden vládnoucí na Tol Eressëi), ale pravděpodobně jich na Západě bylo mnohem víc.

Poprvé se v historii objevují na konci Druhého věkuEldar přivezli na Númenor sedmi Vidoucích kamenů, aby dali Věrným útěchu v čase pronásledování. Kdo je používá, má moc skrz něj vidět, co se děje třeba na druhém konci světa. Nezkušený pozorovatel většinou vidí věci blízko jiného palantíru. Byly určeny pro rod Pánů z Andúnië a později krále Gondoru a Arnoru.

Po Pádu Númenoru byly kameny umístěny v Gondoru a Arnoru. V Gondoru byly čtyři: na Orthanku, v Minas Anor, v Minas Ithil a v Osgiliathu. V Arnoru byly tři: V Annúminasu, v Amon Sulu a v Elostirionu. Ten poslední měl zvláštní schopnost - viděl věci blízké Vládnoucímu kamenu, který byl na Tol Eressee.

Na Orthanku padl do rukou Sarumana, nejmocnější z Osgiliathu skončil v Anduině, Ithilský byl přinesen Sauronovi nazguly. V Minas Anor jediný byl pod vládou správců brán na vědomí. Z Amon Sul a Annumíniasu byly převezeny do Fornostu; nakonec spolu s králem Arveduim skončily na dně Forochelu. Elostirionský byl zapomenut.zpět