Encyklopedie


Nargothrond

Nulukkhizdîn


Nargothrond Nargothrond
Kameny pýchy Túrin a stavba mostu přes Narog k branám Nargothrondu

Pevnost vybudovaná Finrodem Felagundem v roce 52 Prvního věku. Jednou, když spolu cestovali Finrod a Turgon, měli oba sen seslaný Ulmem, Pánem vod, který jim radil, aby vybudovali skrytá útočiště před temnotou, která jednoho dne přijde. Zatímco Turgon se potají pustil do stavby Gondolinu, Finrod byl inspirován síněmi Menegrothu, hledal místo pro podobné sídlo.

Král Thingol mu řekl o utajeném jeskynním systému na řece Narog pod zalesněnými kopci Taur-en-Faroth. Dřívějšími obyvateli těchto jeskyní byli Drobní trpaslíci, ale zdali je vyhnal Finrodův lid, nebo odešli už dříve kvůli sousedícím Sindar, není jasné. Víme pouze, že později sídlili na Amon Rûdhu v síních Bar-en-Danwedh. V budování Finrodovi pomohli trpasličí kameníci z Ered Luin. Ti pak jeskyně přeměnili v impozantí skrytou pevnost. Finrod je bohatě odměňoval klenoty, přinesenými z Valinoru a získal si tak u trpaslíků velkou vážnost. Dali mu také jméno Felagund, které v jejich jazyce znamená "Hloubitel jeskyní". Nargothrond byl původně přístupný pouze úzkou stezkou údolím Narogu, a byl proto skrytý zrakům nepřátel a odolný proti útoku.

Nargothrond ovládal rozsáhlé území v Západním Beleriandu a byl tak nejrozsáhlejší říší ze všech elfských království v Prvním věku. Finrod vládl Nargothrondu do roku 465 P. v., kdy se vydal s Berenem na výpravu za silmarilem a zahynul v Sauronově pevnosti Tol-in-Gauroth. Předtím předal vládu svému bratru Orodrethovi.

Později získal u královského dvora velký vliv Túrin, který přesvědčil krále, aby změnil zvyk skrývání se a utajování a místo toho začal otevřeně napadat Morgothovy služebníky. Proto také nechal postavit pevný most přes Narog, aby měla Nargothrondská vojska pohodlnou cestu. To se bohužel ukázalo jako osudné, protože Morgoth brzy dokázal objevit přesnou polohu města a vyslal proti Nargothrondu silnou armádu pod vedením draka Glaurunga. Nargothrond byl zcela poražen a vypleněn a stalo se z něj doupě draka Glaurunga. Po Glaurungově smrti se sem ještě vrátil poslední z Drobných trpaslíků, Mîm, aby získal opuštěné poklady, které považoval za své, ale byl zabit Húrinem za to, že zradil jeho syna Túrina.
zpět