Encyklopedie


Léod


Léod byl pán Éothéodu, potomek Frama, který zabil draka Scathu, a Frumgara, který odvedl svůj lid ze středního údolí Anduny na sever do země na úpatí Ered Mithrin.

Léod se narodil roku 2459 a v jeho době už lid Éothéodu žil ve své zemi mezi řekami Sivou a Táhličkou na dalekém severu pět set let a protože se v době Ostražitého míru značně rozmnožil, tato země mu začínala být těsná. Roku 2485 se Léodovi narodil syn a následník Eorl.

Léod byl znám jako vynikající jezdec, což se mu však stalo osudným. Chytil totiž divoké hříbě a když vyrostlo, pokoušel se je zkrotit. Kůň však byl pyšný a nezlomný a namísto toho jezdce shodil. Léod při pádu narazil hlavou na kámen a zemřel. Stalo se to roku 2501 a Léodovi bylo čtyřicet dva let.

Jeho syn Eorl, tehdy šestnáctiletý, nastoupil po něm jako poslední pán Éothéodu a později si získal slávu, když roku 2510 přijel na pomoc Gondoru do bitvy na poli Celebrantu a později se stal prvním králem Rohanu. Ještě předtím ale pomstil svého otce, neboť se mu podařilo zkrotit koně, jenž byl Léodovi osudným. Kůň dostal jméno Felaróf a stal se prvním z rohanského komoňstva.zpět