Encyklopedie


Istari

Čarodějové, Heren Istarion, Řád čarodějů

Wizards, Order of Wizards


Istari je označení pro skupinu pěti Maiar, které vyslali Valar kolem roku 1000 Třetího věku a jejichž úkolem bylo pomáhat všem dobrým tvorům proti zlu. Měli zakázáno zjevovat svou skutečnou moc. Podle Manwëho slov první tři (Curumo, Alatar a třetí Olórin) měli být rovni Sauronovi, avšak svou moc museli zahalit a nemohli jí používat. Již ve Valinoru došlo k prvním známkám pýchy a nenávisti Curuma vůči Olórinovi. Slovo Istari znamená doslova spíše "mudrci" než "čarodějové". Někdy se používá označení Heren Istarion - "Řád čarodějů". Curumo - Saruman šel na přání Auleho, Alatar na žádost Oromeho, Olórin - Gandalf na příkaz Manweho. Na Yavanninu přímluvu vzal s sebou Curumo Aiwendila - Radagasta a Alatar svého přítele Pallanda. Přestože netvořili žádnou pevnou organizaci a pravděpodobně se od svého příchodu do Středozemě už nikdy všichni nesešli, za hlavu Řádu a nejmocnějšího z nich byl pokládán Curumo. Když ale zradil, byl své funkce zbaven a na jeho místo nastoupil Olórin.

Curumo - Curunír či Saruman Bílý se nakonec obrátil ke zlu. Žil v Angrenostu a studoval tak dlouho nauku o Prstenech, až po Jednom Prstenu zatoužil. Nakonec vycvičil velikou armádu skřetů, se kterou chtěl dobýt Rohan. Nepovedlo se mu to ale a nakonec to dopadlo naopak; dobyt byl Angrenost a on byl vyhnán. Později terorizoval Kraj, ale nakonec mu ani toto nevyšlo a zabil ho jeho vlastní sluha, Gríma Červivec.

Aiwendil - Radagast se usadil v Rhosgobelu v Hnědých zemích. Přestal pomáhat elfům a Dúnadanům proti zlu, jak zněl jeho úkol, a zamiloval si divoká zvířata a ptáky.

Alatar a Pallando - Modří čarodějové odešli na východ. Posle posledních slov Tolkiena byli stejně důležití ve vývoji války a pádu Saurona jako sám Olórin.

Olórin - Mithrandir či Gandalf byl z nich nejznámější (se Sarumanem) a jen o něm víme, že řádně plnil svůj úkol. Měl slabost pro Kraj, což se hodilo; doporučil Thorinovi II. Bilba a pomohl i Frodovi s Jedním Prstenem. Dvakrát navštívil Dol Guldur - Sauronovu pevnost a dočasné sídlo a dokonce porazil v boji balroga. Na začátku Čtvrtého věku odplul na Západ.zpět