Encyklopedie


Fram


Fram
Forthwini
(králové Rohanu)
Marhwini

Fram byl synem Frumgara, čtvrtého Pána Éothéodu, který odvedl svůj lid na daleký sever, do země mezi řekami Sivou a Táhličkou. Zde později vznikl Framburg. Sám nastoupil po svém otci a stal se pátým Pánem Éothéodu.

Byl proslulý jako mocný válečník, což osvědčil, když byl jeho lid na úpatí Ered Mithrin ohrožován drakem Scathou. Framovi se podařilo draka zabít a získal tak drakův poklad, nahromaděný z bohatství trpaslíků, jejichž síně drak předtím vyplenil.

Když trpaslíci požadovali, aby jim získaný poklad vydal, nedostali od něj z celého pokladu nic, zato jim Fram poslal náhrdelník z drakových zubů se slovy: "Takovéhle drahokamy ve svých pokladnicích nenajdete, protože se těžko dobývají." Za tu urážku trpaslíci Frama později zabili (bohužel tak Seveřané z Éothéodu nemohli těžit z podobného přátelství s trpaslíky, jaké existovalo o tisíce let dříve v podobě Aliance trpaslíků a lidí).

Fram však byl velkým hrdinou Éothéodu, o kterém se dlouho zpívaly písně. Také jeho jméno neslo hlavní opevněné hradiště, Framsburg na soutoku Sivé a Táhličky.zpět