Encyklopedie


Elu Thingol

Elwë Singollo, Thingol, Král Šedoplášť

Greycloak


Elwë či Elu Thingol byl jedním z elfů, kteří byli zrozeni u vod Cuiviénenu. Měl dva bratry, Olweho a Elma. Spolu s Ingwem a Finwem byl jedním z vyslanců, kteří jako první vstoupili do Valinoru a byl tak jediným ze Sindar, kdo viděl světlo Dvou stromů. Po návratu do Středozemě se stal vládcem Teleri, kteří absolvovali Velkou pouť do Amanu.

Když odpočívali Teleri i ostatní ve Východním Beleriandu, Elwe zašel do lesu Nan Elmothu. Tam spatřil Maiu Melian a přišel k ní a zamiloval se do ní; na oba padlo kouzlo a stáli tam dlouhé věky.

Teleri na něj čekali, někteří pak s pomocí Ulma později téže odjeli do Amanu, a když oba dva procitli vyšli a stali se králem a královnou Sindar. Sídlili v lesích Neldoreth a Region a založii střežené království Doriath.

Thingol odrážel útoky skřetů a bojoval s Morgothovou mocí stejně jako ostatní elfové. Ještě dřív, než vyšlo Slunce, získali výhodu: Melian království obehnala pásem čar a kouzel, takže nikdo nemohl dovnitř ani ven projít bez svolení Thingola či Melian. S vyjímkou Berena, který si vzal jeho dceru Lúthien a přinesl mu jeden silmaril. Ten změnil jeho život; po tom, co dostal ještě od Húrina Nauglamír, rozhodl se do něj silmaril vsadit. Na to si pozval trpaslíky z Nogrodu, což se mu stalo osudným. Trpaslíci chtěli toto dílo pro sebe; to Thingola rozčílilo, řekl jim, ať pěkně odejdou domů bez odměny. To ovšem zase rozčílilo trpaslíky, kteří ho jednoduše zabili. Jeho poslední pohled ulpěl na silmarilu.zpět