Encyklopedie


Durinovy dveře

Doors of Durin

Západní brána, Elfské dveře

West-gate, Elven Door


Durinovy dveře se otevírají Durinovy dveře se otevírají pro Společenstvo prstenu

Durinovy dveře neboli Západní brána byl vchod do Khazad-dûm ze západní strany, od Eregionu. Dveře byly umístěny ve Zdech Morie, strmé skalní stěně v údolí říčky Sirannon na západní straně hory Celebdil.

Dveře byly vyjádřením spolupráce trpaslíků z Durinova lidu v Khazad-dûm a Noldor z Eregionu. Byly vytvořeny někdy v období, kdy tato spolupráce kvetly, tedy mezi lety 750 a 1500 Druhého věku a byly společným dílem dvou velkých řemeslníků, trpaslíka Narviho a elfa Celebrimbora. Narvi nejspíše vyrobil mechanismus dveří a Celebrimbor jejich výzdobu. Dveře byly udělány po trpasličím způsobu tak, že když byly zavřené, tak nebyly zvenku vůbec vidět, ale protože jejich hlavním účelem nebylo utajení, tak byly zvenku ozdobeny kresbou z ithildinu, viditelnou ve světle měsíce a hvězd.

Ke dveřím vedla z Eregionu cesta se stromořadím cesmín. Poslední dva stromy z tohoto stromořadí těsně u dveří zůstaly stát po mnoho tisíc let ž do konce Třetího věku.

Po pádu Eregionu ve válce Saurona a elfů byly Durinovy dveře zavřeny a nadále se už téměř nevyužívaly, protože přestaly být potřebné. Po opuštění Khazad-dûm v roce 1981 byl způsob otevírání Durinových dvěří zapomenut.

V roce 3019 se Gandalfovi podařilo Durinovy dveře otevřít a projít jimi dovnitř, ale byli napadeni Pozorovatelem ve vodě, který za nimi dveře zavřel a zahrnul je zvenku kamením a vytrženými stromy, čímž se staly nepoužitelnými.zpět