Encyklopedie


Dol Guldur

Amon Lanc


Dol Guldur Dol Guldur, Sauronova pevnost v Temném hvozdu

Pahorek na jihu Temného hvozdu. Původně byl zvaný Amon Lanc - "Holý kopec", protože jeho vršek nebyl porostlý lesem. Sídlili tam Nandor, ale pod vládou Orophera odešli, protože Oropher nerad viděl vzestup Morie a vliv Galadriel na Laurelindórenan.

Kolem roku 1100 Třetího věku se na něm usídlil Sauron, když začal opět nabývat moci, protože Mordor byl zatím střežen Gondorem. Temná pevnost, vybudovaná na vrcholku, dostala jméno Dol Guldur. Roku 2063 přišel do Dol Gulduru tajně Gandalf, aby zjistil, zda se tam skrývá skutečně Sauron. Sauron ustoupil na východ, protože zatím nenabyl dostatečnou moc pro otevřený konflikt a nechtěl být odhalen. Začal tak Ostražitý mír.

2460 se Sauron vrátil do Dol Gulduru a posílil svou moc, Ostražitý mír skončil. V roce 2850 Gandalf vstoupil do Dol Gulduru podruhé, odhalil skutečnou totožnost jeho pána a zároveň našel v kobkách uvězněného trpaslíka Thráina, který mu předal klíč od tajných dveří Ereboru.

Roku 2942 Sauron opustil Dol Guldur a vrací se do Mordoru. 2951 se prohlašuje Pánem a do Dol Gulduru poslal tři nazgûly a ti jej používali jako základnu pro tažení proti národům Rhovanionu. Ve válce o Prsten napadla Dol Guldurská vojska Lothlórien i lesní elfy na severu Temného hvozdu, ale byla poražena. Po skončení války o Prsten byl Dol Guldur pobořen a očištěn od zlého.
zpět