Encyklopedie


Bitva v Dolu

Battle of Dale


Bitva v dolu byla jedna z bitev války o Prsten. Byla svedena u města Dol a před branami Ereboru, bojovali zde na jedné straně muži z Dolu a trpaslíci Durinova lidu z Ereboru, na druhé straně Východňané sloužící Sauronovi.

Bitva začala 17. března 3019 útokem armády Východňanů na Dol a Erebor. Muži z Dolu a trpaslíci se s nimi střetli u Dolu a boj trval po tři dny, až byli obránci nuceni se stáhnout do nitra Osamělé hory a bránit Přední bránu Ereboru. Ta nebyla nepřáteli prolomena, ale při boji před bránou padl Brand, král Dolu, i Dáin II., král pod Horou.

25. května byl Sauron zničen a vojska Gondoru a Rohanu porazila hlavní Sauronovu armádu u Morannonu. Zpráva o tomto nečekaném zvratu přinesla i obrat při obléhání Ereboru. Východňané ztratili morálku a naopak obránci získali novou naději, a tak se jim podařilo 27. března prolomit obklíčení a pod vedením nových králů Barda II. a Thorina III. vyhnat nepřátele z Dolu.

Bitva v Dolu byla velmi důležitá pro průběh Války o Prsten. Kdyby se útočníkům podařilo zvítězit, mohla by se následně Sauronova severní armáda spojit s jeho silami v Dol Gulduru při útoku na Lesní říši a Lothlórien a obklíčit síly Gondoru a Rohanu i ze severu.zpět