Encyklopedie


Thargelion

Talath Rhúnen, Dor Caranthir


Dor Caranthir Caranthirova země
Caranthirovy síně Caranthirovy síně

Thargelion byla rozlehlá země ve východním Beleriandu, mezi Gelionem a Ered Luin, severně od řeky Ascar. Byl vlastně severním pokračováním Ossiriandu. Na jeho severním konci se nacházelo jezero Helevorn a hora Rerir.

Název znamená "země za Gelionem". Dříve Sindar pro této zemi říkali také Talath Rhúnen, „Východní doilna“.

Po návratu Noldor se často používal název Dor Caranthir, tedy "Caranthirova země", protože právě Fëanorův syn Caranthir se tu se svým lidem usídlil. Jeho sídlo se nacházelo na severu pod horou Rerir, u jezera Helevorn. Thargelionu se Noldor poprvé setkali s trpaslíky z Modrých hor a Caranthir těžil z obchodu s nimi.

Nějaký čas pobývali na jihu Thargelionu lidé, konkrétně Haladin, kteří se usadili poblíž řeky Ascar. Poté co byli z velké části vyhubeni skřetím nájezdem, nabídl Caranthir část své země jejich vůdkyni Haleth, aby tam mohli žít ve spojenectví, ta však odmítla a raději odvedla svůj lid do Brethilu.

Během Dagor Bragollach skřeti prolomili obranu Maglorovy soutěsky, poskvrnili jezero Helevorn a zpustošili celý Thargelion, než prošli přes Gelion dál do Východního Beleriandu. Caranthir se zbytkem svého lidu uprchl na jih.

Caranthir později předal část svých bývalých zemí Uldorovi, vůdci Východňanů, kteří se dali do služby Fëanorových synů, ale ve skutečnosti tajně sloužili Morgothovi a obrátili se proti Noldor v bitvě Nirnaeth Arnoediad.
zpět