Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "deset a dvě":


Původní příspěvek:
Lennonka 17.04.2021 00:31:42 id5651 Re: Drobný pokus o oživení filosofických diskusí  
Vzhledem k tomu, že chválíš za správné odpovědi, tak mám za to, že té replice rozumíš docela dobře. Tolkien se tady taky určitě nepokoušel o nějakou tajuplnost. Lidově řečeno, Gandalf a ostatní Istari mají za úkol koukat, aby ve Středozemi bylo přiměřeně ejchuchu a nikoliv ouvej a Sauron nevyváděl moc velký skopičiny.
Moje kritika míří k tomu, že Gandalf považuje za úspěch, ,,jestliže touto zkouškou projde vůbec něco". Vůbec něco? To jako že téměř totální genocida pořád cajk? Vyhynutí 95 % rostlinných i živočišných druhů v pohodě, stačí, že 5 % přečkalo? Zpustošení kontinentu až na oblast 30 kiláků v průměru nevadí? Co třeba úplné vymření některé inteligentní rasy? Například lidí... nebo i všech kromě dejme tomu trpaslíků (ti jsou celkem odolní). Dokonce i úplně všech, protože ,,něco, co může vyrůst do krásy"... no, to je například sedmikráska. Přežily kytky, splněno. Elfy, lidi ani hobity nepotřebujem.
Přesně takhle to říká - ,,vůbec něco, co ještě může vyrůst do krásy, nést plod a znovu rozkvést v příštích dnech", to mu stačí. A mně to jaksi přijde trochu málo. Trochu hodně málo. Nechci mu vyloženě dávat kvóty, ale myslím, že věci jako kompletní zničení ekosystému na území velikosti Temného hvozdu nebo vybití několika desítek procent populace kterékoliv etnické skupiny by za selhání považovat měl. Především proto, aby mu to nebylo jedno předtím, než se to stane, a pokusil se proti tomu něco dělat.
Takhle to totiž zní, jako že nic menšího než náraz asteroidu ho z bohorovnosti nevytrhne. (Což ve skutečnosti Gandalfovu přístupu moc neodpovídá, obecně bych řekla, že se dost stará, tak nechápu, proč najednou začne rozkládat tohleto. Jestli to Tolkienovi přišlo jako hrdinská řeč nebo co, tak se podle mě dost uťal. Místo ,,dokud ještě něco zbývá, nevzdám se" - to by hrdinská řeč byla - tu stojí ,,dokud ještě něco zbývá, nevidím problém".)