Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "tři a jedna":


Původní příspěvek:
Good Man
22.03.2012 12:57:29 id4678 Re:  
Ano, avšak ta jejich nadpřirozenost, tedy moc, je snížena z 'božské' všehoschopné síly k umírněnějším pravomocím.
Otázka je, co to 'moc' je?
Jak jí chápat. Jen málokterý 'nadpřirozený' souboj je zaznamenán. Když padne Utumno, Melkor je již slabší než-li Manwë a nemůže ho 'oklamat svým pohledem v žádném směru', tedy věta, nad níž se nedá nějak vyvodit nebo jen představit, co to má znamenat. Finrodův souboj s Maironem je proslulý, píseň moci. Takže ano, například Manwë, postavením a zařazením v řádu Ainur je vyšší než-li Mairon, má 'větší moc', tedy v písni moci by jej mohl porazit. Zdá se však, že téměř výlučně téměř každý sází především na fyzický souboj - Vlk-Maron a Huan a Lúthien, Tulkas a Melkor, Morgoth a Fingolfin...
Pak je tu jiná Tolkienova poznámka... že pro Saurona byl Gandalf chytřejší než-li Radagast, protože studoval lidi ('znamená to větší moc') než-li zvířata. Tedy z toho pohledu je 'moc' schopnost ovlivňovat dějiny a osudy jedinců nebo celých národů a světa samotného, a v tom Temní páni dalece překonávají ostatní své kolegy z Eä, i kohokoliv jiného z jakéhokoliv národa či frakce.
A archanděly a anděly bych nezmiňoval... ono v každém náboženství to je trochu jiné a i když v moderním, zajetém pojetí chápu, jak to myslíš, ono toto srovnání moc přesné.