Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "šest a tři":


Původní příspěvek:
Good Man
22.03.2012 08:54:31 id4674 Re:  

Saurona mohli, ale nemuseli... kdo ví, jak by to dopadlo... stejně tak on je mohl nebo nemusel. Tisíce Maiar neexistovalo, to opravdu nikoli. Navíc Saruman (Curumo) je velký Maia, jeden z nejpřednějších Aulëho, stejně jako Olórin nebo Tirion. Ale každý z nich má jiné schopnosti a sklony, ne každý je nějak vojensky schopným bojovníkem nebo vůbec schopný 'trestné činnosti'.

Vůbec, myslím, že vím, kde je naše chyba v tom, jak o tom uvažujeme. Ty nebo Nenaloas berete všechno jako legendu, vyprávěný příběh, kterým Silmarillion je, a opravdu z textu tam působí, že Valar mohli cokoliv. Ano, tak to vskutku je. Já naopak všechno beru jako filosofické úvahy a problémy, jakým je pozdější HoME a v menší míře NP nebo dopisy Tolkiena... tam je vše daleko problematičtější a nic se nejeví tak jasně.

A při posuzování triumfů té a té strany mám sklon posuzovat i z minulosti... Stín byl vždy zapuzen a vždy opět vzrostl do nové síly. Valar s každým dalším Věkem se stávají více a více legendy... i to je dílo Mairona, že dokázal opravdu z Valar udělat stíny minulosti (v nějaké menší míře) a tak trochu si za to mohou sami. A je jedno že to mohlo být jinak, to je jejich vlastní chyba, stejně jako má chyby Melkor i Mairon.