Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "deset a jedna":


Původní příspěvek:
Neral
23.01.2009 19:22:01 id3261 Re: Technicky pokrok.  
Klaj 23.01.2009 13:34 napsala:
zastavma stejny nazor, ale potreobval byhc pro nej nejakou podporu pri argumentaci. Nejake vyjadreni J.R.R.T v tomto smyslu napriklad.
No, nevím přesně. Řekl bych, že něco na to téma Tolkien určitě řekl nebo napsal, ale přesněji si to teď nepamatuju. Ale hodně se dá vyvodit i z příběhu samotného.

V prvé řadě se nedá kategoricky říct, že by tam nic jako technický pokrok neexistovalo. Existuje, ale většinou spíš na druhé straně - představuje zlo. Stačí si vzpomenout na ty pece a kouřící dým v Železném pasu, výbušniny, kterými odpálili zeď v Helmově žlebu, nový ošklivý mlýn v Hobitíně atd. Obecněji se Tolkien vyjádřil v tom smyslu, že ho k tomu inspirovala průmyslová města, roztahující se na úkor venkova (který byl zase inspirací pro Kraj).
Jinak k tomu, co zmínila Elwing, tak to je hezky vidět v Silmarillionu, že ti elfové , kteří přišli z Valinoru, byli úžasní, silní a mocní, ale čím déle zůstávali ve Středozemi, tím jejich moc slábla a už jenom vzpomínali na starou slávu. Téměř všechno dobré a krásné tak přímo či nepřímo pocházelo z Valinoru (což hezky ilustruje křesťanský pohled na svět, kdy vše dobré pochází od Boha), zatímco ve Středozemi nezbylo než nějakým způsobem udržovat nebo obnovovat to, co už bylo... (i když to je samozřejmě trošku zjednodušující, ale tahle základní koncepce je tam dobře vidět)